Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-11-09; 11:23:29 | Radom
Rozpoczęliśmy patriotyczny weekend [PROGRAM]
Rozpoczęły się główne uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w najbliższy weekend czeka na mieszkańców szereg wydarzeń kulturalnych. W tym czasie nie zabraknie koncertów, wystaw, projekcji filmowych i wielu innych.

W piątek, 9 listopada, uroczystości rozpoczęła msza św. w Katedrze Radomskiej za duszę Józefa Marjańskiego. Po mszy tradycyjnie wyruszył XIV Marsz Wolności pod hasłem „Najdzielniejszy z dzielnych” organizowany przez uczniów VI LO im. Jana Kochanowskiego. Marszowi towarzyszyła inscenizacja historyczną na pl. Konstytucji 3 Maja oraz odsłonięcie tablicy Marszałka Piłsudskiego na ścianie Muzeum im. J. Malczewskiego. O godz. 12.00 w Zespole Szkół Plastycznych odbędzie się wernisaż wystawy prac dyplomowych o tematyce niepodległościowej „Jeszcze Polska…”.

W radomskiej Łaźni o godz. 19.00 wystąpi zespół Tyligentne Batiary z Bytomia, miasta, w którym osiadło wielu Lwowiaków. Natomiast o godz. 17.30 w filii MBP nr 1, przy ulicy Osiedlowej odbędzie się wieczór poetycki uczestników warsztatów literackich w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka w Radomiu, prowadzonych przez Adriana Szarego „Poetycko i patriotycznie, czyli 100 wierszy na stulecie odzyskania niepodległości”. O godz. 18.00 warto wybrać się na premierę Teatru Poszukiwań „Nie dostaliśmy Polski za darmo” w Resursie Obywatelskiej.

W sobotę, 10 listopada o godz. 10.00 wystartuje Rowerowy Rajd Niepodległości – VI Memoriał Muńka. Natomiast o godz. 18.00 Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert „Chopin, Paderewski…”. Wystąpią: Leonora Armellini – fortepian, Michał Dworzyński – dyrygent, Radomska Orkiestra Kameralna. W programie: Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy e-moll; Grażyna Bacewicz, Koncert na orkiestrę smyczkową; Ignacy Jan Paderewski, Suita „niedokończona” G-dur na smyczki. Koncert odbędzie się w Sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Wstęp jest płatny.

W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada od godz. 9.30 Automobilklub Radomski przygotował imprezę pod nazwą „100-lecie Niepodległości na czterech kółkach” skierowaną do kierowców amatorów oraz sympatyków sportów samochodowych. O godz. 11.11 ze stadionu przy ulicy Narutowicza wystartuje Radomski Bieg Niepodległości organizowany tradycyjnie przez Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”. O godzinie 12.00 na Placu Corazziego radomianie wspólnie odśpiewają Hymn Narodowy z Radomską Młodzieżową Orkiestrą Dętą Grandioso. O godz. 12.30 odbędzie się uroczysta msza święta w katedrze radomskiej. Następnie uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku. O godz. 14.15 rozpoczną się oficjalne uroczystości. O godz. 16.00 w Resursie Obywatelskiej radomianie wspólnie odśpiewają pieśni patriotyczne. O godz. 17.00 w Oratorium św. Filipa Neri, przy ulicy Grzybowskiej odbędzie się koncert „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana” w wykonaniu młodych artystów. Natomiast o godz. 18.00 koncert muzyki polskiej w wykonaniu orkiestry symfonicznej i radomskich chórów w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

W poniedziałek, 12 listopada o godz. 18.00 na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych „Dla wolności” zaprasza Dom Kultury „Borki”. Tego dnia również o godz. 18.00 odbędzie się wieczór poezji patriotycznej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, w którym udział wezmą przedstawiciele różnych środowisk działających w Radomiu. Będzie można wysłuchać wierszy znanych polskich poetów, pieśni patriotycznych w wykonaniu Cezarego Jawoszka oraz uczniów z V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu. Zabrzmi również muzyka Roberta Grudnia, który zagra na fortepianie. Wieczór poezji patriotycznej odbędzie się w radomskiej Łaźni.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft