Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-12-01; 13:42:32 | Radom
Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Kotlarza
Właśnie rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza, niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu.

- Dekret Kongregacji ds. Świętych stwierdza, że Stolica Apostolska nie widzi żadnych przeszkód, by rozpocząć sprawę beatyfikacji i ewentualnego wyjaśnienia męczeństwa sługi Bożego ks. Kotlarza - informuje bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski.

Postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym jest ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Biskupiej w Radomiu. Pierwsza sesja procesu odbyła się w sobotę, 1 grudnia w radomskiej katedrze. Została powołana i zaprzysiężona Komisja Historyczna. W jej skład weszło trzech historyków - ks. dr Szczepan Kowalik, ks. dr Rafał Piekarski i dr Arkadiusz Kutkowski z Instytutu Pamięci Narodowej. Ks. Kotlarzowi przysługuje już tytuł sługi Bożego.

To będzie proces w sprawie męczeństwa za wiarę. - Zwykle są w nich dwa kierunki, czyli udowodnienie heroiczności cnót i wykazanie męczeństwa, które zaistniało na skutek działania osoby bądź grupy podejmującej walkę z nienawiści do wiary. W dokumencie Stolicy Apostolskiej jest mowa o tym, że ks. Kotlarz, który został zabity w 1976 r., jest ofiarą działania takiej grupy. W pewnym sensie ten dokument już wskazuje kierunek procesu. Tutaj ogromną rolę odegrają członkowie Komisji Historycznej - mówi ordynariusz radomski.

Ksiądz Kotlarz urodził się w 1928 roku. 25 czerwca 1976 r., gdy był proboszczem w podradomskim Pelagowie, znalazł się - jak sam pisał - "świadomie i dobrowolnie" wśród strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Ze schodów kościoła Świętej Trójcy (księży jezuitów) błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Potem modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Był kilkakrotnie nachodzony i w okrutny sposób bity do nieprzytomności przez "nieznanych sprawców". 15 sierpnia 1976 r. ks. Kotlarz zasłabł podczas sprawowania Mszy św. Zmarł w szpitalu 18 sierpnia. Nadal nie została do końca wyjaśniona przyczyna śmierci kapłana. Jego pogrzeb był wielką patriotyczną manifestacją. Władze nie pozwoliły na pochówek w Radomiu. Kapłan spoczął na cmentarzu w rodzinnych Koniemłotach (obecnie diecezja sandomierska).

Dwukrotne śledztwa w sprawie śmierci kapłana były umarzane. W 2009 r. ks. Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft