Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-12-03; 13:39:03 | Radom
Strażacy apelują: - Uwaga na cichego zabójcę!
Każdego roku w tzw. sezonie grzewczym, z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt, a poszkodowanych zostaje kilkaset osób. Kolejne kilkaset poszkodowanych, to ofiary pożarów powstałych w trakcie dogrzewań. Nie lekceważmy tego zagrożenia!

Większość przypadków zatruć spowodowana jest m.in. brakiem odpowiedniej świadomości, jak również zaniedbaniami w zakresie zapewnienia drożności przewodów wentylacyjnych oraz wadami urządzeń grzewczych.

- Tlenek węgla to największy „cichy zabójca” całkowicie niewyczuwalny przez ludzi. Jest bezbarwny, bezwonny, silnie toksyczny. Pierwsze objawy to duszności, bóle głowy, nudności a nawet wymioty. Ostre zatrucie może prowadzić do śmierci - informuje kpt. Konrad Neska.

Co robić żeby się ustrzec:
• używamy urządzeń grzewczych posiadających krajowe atesty i dopuszczenia,
• regularnie przeprowadzamy kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności i drożności przewodów kominowych
• zlecamy przeglądy techniczne urządzeń gazowych wyłącznie osobom uprawnionym do ich wykonywania,
• często wietrzymy pomieszczenia wyposażone w urządzenia na gaz, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
• pod żadnym pozorem nie zatykamy przewodów kominowych, wentylacyjnych /kratek/.

W jaki sposób możemy pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
• przede wszystkim zapewnijmy osobie poszkodowanej dopływ świeżego powietrza,
•wynieśmy osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce pamiętając oczywiście o własnym bezpieczeństwie,
•wezwijmy służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, straż pożarną),

Strażacy zachęcają także do wyposażenia się w czujki tlenku węgla. Urządzenia te przeznaczone są do wykrywania i sygnalizowania pierwszych oznak wystąpienia niebezpiecznego stężenia tego gazu. Czujki te skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpimy. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń.

Kolejne zagrożenia narastające wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego to pożary budynków mieszkalnych, bardzo często tragiczne w skutkach. W większości przypadków przyczyną tych zdarzeń jest nieostrożność samych domowników. To właśnie w tych zdarzeniach ginie najwięcej ludzi.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft