Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-02-05; 14:11:12 | Kultura
Teatr Powszechny w Radomiu z ministerialną dotacją
Teatr Powszechny w Radomiu znalazł się w gronie beneficjentów ministerialnego programu "Teatr i taniec 2019" i otrzymał dofinansowanie w kwocie 264 tys. zł na realizację XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego.

Radomski teatr planuje, aby organizacja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego trwała nieprzerwanie również w latach, w których konkurs teatralny się nie odbywa, dlatego organizację kolejnej edycji Festiwalu rozpisano na cykl dwuletni 2019-2020. Obchodzone w październiku 2018 roku 25-lecie Festiwalu udowodniło niezbicie, że - wbrew malkontentom - fascynacja twórców Gombrowiczem nie słabnie, a jego dzieło charakteryzuje unikalna w polskiej literaturze uniwersalność i absolutna, budząca podziw i respekt ponadczasowość. Dodatkowym zaś imperatywem do podjęcia kroków zmierzających do rozbudowy idei Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego jest przypadająca w 2019 roku 50. rocznica śmierci pisarza. Złożony projekt zakłada rozwinięcie dotychczasowej formuły Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego o działania o charakterze badawczym, popularyzatorskim i wydawniczym. W ramach zadania teatr planuje m.in.:
- organizację międzynarodowego konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski (pokonkursowa wystawa zaprezentowana zostanie w trakcie XIV MFG, a potem zostanie pokazana w kilku polskich miastach);
- organizację otwartego cyklu czytań poświęconych mniej znanym utworom Witolda Gombrowicza,
- przygotowanie publikacji poświęconej spojrzeniu na dzieło Gombrowicza z perspektywy teatralnej,
- ogłoszenie II edycji konkursu dla młodych reżyserów na pomysł i realizację sceniczną wybranego tekstu Witolda Gombrowicza (przedstawienie, wyprodukowane przez Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego na podstawie zwycięskiej koncepcji, rozpocznie XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w październiku 2020 roku, a następnie wejdzie do repertuaru radomskiego Teatru);
- organizację XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, do którego udziału zostaną zaproszone spektakle, wyłonione spośród nadesłanych zgłoszeń, w tym przedstawienie zrealizowane przez zwycięzcę konkursu dla młodych reżyserów.

Prezentacje konkursowe odbędą się w dniach 17-24 października 2020 r. (w ramach Festiwalu są planowane również imprezy towarzyszące, w tym spotkania z twórcami, wystawa, wywiady, dyskusje).

CIRN
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft