Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-02-11; 16:27:13 | Radom
Policzą osoby bezdomne w Radomiu
W nocy z 13 na 14 lutego odbędzie się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych przebywających w placówkach pomocowych oraz w miejscach niemieszkalnych. Badanie odbywa się co 2 lata. W 2017 roku w Radomiu zliczono 262 osoby. Gminnym koordynatorem badania w Radomiu jest Elżbieta Kocon, kierownik Schroniska Dla Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania aktualnej skali bezdomności w Polsce. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym.

Sprawne przeprowadzenie badania wymagać będzie zaangażowania wszelkich dostępnych służb. W Radomiu do przeprowadzenia badania zostali zaangażowani:
- pracownicy socjalni Schroniska dla Bezdomnych MOPS
- opiekunowie Schroniska dla Bezdomnych MOPS pełniący dyżur w dniach badania
- Kierownik i pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Caritas
- Streetworkerzy Caritas
- funkcjonariusze Straży Miejskiej
- funkcjonariusze Policji
- Grupa Przyjaciele Bezdomnych – ks. Daniel Glibowski i wolontariusze
- pracownicy socjalni radomskich szpitali
- Zbigniew Ciesielski prowadzący Hostel dla bezdomnych - Fundacja Chrześcijańska Droga Życia.

Powyższe osoby, przedstawiciele instytucji i organizacji stale współpracują ze sobą, dzięki czemu środowisko osób bezdomnych jest dobrze rozeznane. Na bieżąco tworzona jest lista osób bezdomnych. W dniach 13 i 14 lutego przeprowadzą z osobami bezdomnymi ankiety zalecone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Funkcjonariusze Straży Miejskiej i Streetworkerzy dotrą do osób w miejscach niemieszkalnych. Patrole Policji i Straży Miejskiej przeprowadzą ankiety z osobami bezdomnymi spotkanymi w przestrzeni publicznej.
Liczenie osób bezdomnych odbędzie się również w Areszcie Śledczym, ponieważ zakres miejsc, w jakich powinny być zbierane informacje o osobach bezdomnych wskazuje również na więzienia. Ankiety zostaną przekazane gminnemu koordynatorowi.

Przeprowadzenie badania jednej nocy nie jest wykonalne w przypadku, gdy nie zostanie wcześniej rozeznane środowisko. Ponadto w ciągu jednej nocy trudno dotrzeć do wszystkich osób bezdomnych. Dlatego w Radomiu, szczególnie w miejscach niemieszkalnych ankiety przeprowadzane są już kilka dni przed terminem, aby nie było obawy, iż znaczna część osób nie zostanie policzona.

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych jest przeprowadzane co 2 lata w miesiącach zimowych. Tegoroczne badanie będzie szóstą tego typu akcją. W 2017 roku podczas badania w Radomiu zliczono 262 osoby, z czego 108 osób przebywało w placówkach dla bezdomnych - informuje Justyna Piątek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft