Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-02-19; 09:23:51 | Kultura
Promocja książki o "Igle"
W czwartek, 21 lutego o godzinie 16 w Bibliotece Głównej odbędzie się promocja książki prof. Grzegorza Motyki Obywatel "Igła" - krawiec ze Skaryszewa. Analiza mikrohistoryczna kontrrewolucji wyklętych.

Książka została wydana pod koniec ubiegłego roku Warszawie przez Instytut Studiów Politycznych PAN. Jej bohaterem jest ppor. Tadeusz Zieliński ps. "Igła" (1927-1948), jeden z najwybitniejszych dowódców partyzanckich polskiego podziemia niepodległościowego w regionie radomskim i kieleckim.

„Igła” urodził się w miejscowości Gaj w gminie Skaryszew. Był żołnierzem Armii Krajowej, dowódcą oddziału "Wolność i Niezawisłość" działającego w regionie radomskim i kieleckim. Uczestniczył w szeregu dużych bitew z oddziałami NKWD i KBW, m.in. w rozbiciu więzień w Kielcach i Radomiu. Był jednym z najbardziej zdeterminowanych w walce żołnierzy antykomunistycznego podziemia, z tego powodu nazywany był „nieugiętą bestią”. 24 czerwca 1948 r. został ranny w wyniku zamachu dokonanego przez ubeckiego agenta. Nie chcąc trafić do niewoli, odebrał sobie życie rozrywając się granatem.

Grzegorz Motyka jest historykiem, politologiem, zajmuje się problematyką stosunków polsko-ukraińskich po 1939 r. oraz kwestią antykomunistycznego oporu w Europie Środkowej po 1944 r. Napisał między innymi: Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947 (Kraków 2011), Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953 (Kraków 2014), Wołyń 43 (Kraków 2016).

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft