Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-03-12; 12:21:41 | Radom
Uczniowie wyruszyli śladami 14 miniatur – symboli Radomia
W XII Liceum Ogólnokształcącym uczniowie nie nudzą się na żadnej lekcji. Przykładem może być ostatnia wycieczka „Śladami 14 miniatur – symboli Radomia”.

Klasa pierwsza pod opieką pani profesor Renaty Smorongowicz wybrała się w poszukiwaniu miniatur – symboli Radomia. Posługując się mapą rozmieszczenia wymienionych miniaturowych rzeźb, ekipa poszukiwaczy wyruszyła w miasto. A zadanie nie należało do łatwych – niektóre miniatury były naprawdę... miniaturowe, jak chociażby serek waniliowy z Rolmleczu, znajdujący się naprzeciwko Sezamu. Nie zabrakło też humorystycznych akcentów – gdyż obok serka jakiś dowcipniś położył prawdziwą, wcale nie zminiaturyzowaną łyżkę.

Wśród rzeźb znalazł się rower – niewielu wie, że mógł być także pojazdem bojowym, pistolet z Fabryki Broni, maszyny do szycia i pisania ze słynnego „Łucznika”, kultowe Sofiksy i półbuty z Radoskóru, wspomniany już serek z Rolmleczu, waga z Radwagu czy puszka farby z Rafilu. Wszystkie rzeźby przedstawiają produkty, z których Radom słynął, wiele z nich wywołuje wspomnienia, zwłaszcza u starszego pokolenia, a młodym ludziom przybliża historię Radomia.

Ponieważ wycieczka powiązana była z tematyką rzeźby współczesnej, w poszukiwaniu miniatur złożyliśmy wizytę szacownym i znanym obywatelom naszego miasta, zakutym w brąz. Najdłużej zagościliśmy u imć Kochanowskiego – i tu poloniści mieli okazję do wykazania się swoją wiedzą! Odwiedziliśmy znamienitego profesora Leszka Kołakowskiego, który z typowym dla siebie stoickim spokojem i z pewną pobłażliwością spoglądał na energiczne młode pokolenie wchodzące mu niemalże na głowę - relacjonują uczestnicy wyprawy.

Radom upamiętnił też Witolda Gombrowicza. W centrum miasta stanęła rzeźba przedstawiająca pisarza. Gombrowicz bywał w Radomiu przy okazji pobytów u brata Jerzego w niedalekiej Wsoli. Obecnie w dawnym dworku znajduje się muzeum autora "Ferdydurke". Rzeźba ta to materialny ślad związków pisarza z Radomiem. W mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, na który zjeżdżają teatry z całego świata. Zmierzając do ostatnich na mapie miniatur, zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana Kilińskiego – i tu pole do popisu mieli historycy. Podczas całej wycieczki humory i energia dopisywały, a uczniowie przekonali się, że wiedzę można zdobywać również w taki sposób.

Należy wspomnieć, że wiedza o kulturze (w jej ramach uczniowie wybrali się na poszukiwanie) to przedmiot interdyscyplinarny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – i muzycy, i przyszli historycy sztuki, i malarze, i ci z pasją rzeźbiarską, wielbiciele sztuki współczesnej, designerzy, wielbicielki i wielbiciele modowych stylizacji, dziennikarze itp.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft