Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-03-25; 13:16:52 | Radom
Budżet Obywatelski: przyjmowanie wniosków od 15 kwietnia
Od 15 kwietnia znów będzie można zgłaszać wnioski do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Radni przyjęli uchwałę określającą szczegółowe wymagania, jakie powinny spełniać projekty.

W uchwale zostały uwzględnione wszystkie uwagi zgłoszone wcześniej przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Zasady organizacji Budżetu Obywatelskiego pozostaną bez większych zmian, a główna różnica polega na tym, że szczegółowe rozwiązania znalazły się w uchwale, a nie w zarządzeniu Prezydenta.

W 2020 roku do podziału będzie o milion złotych więcej niż do tej pory czyli 5,8 mln złotych. To efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. Zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości do 400 tys. złotych miasto zarezerwuje 2 mln złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona np. dla szkół.

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie zostały wypracowane podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8.00 - 22.00 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. W przypadku tzw. projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu.

Zgodnie z zatwierdzonym przez Rade Miejską harmonogramem, przyjmowanie wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego potrwa od 15 do 21 kwietnia. Później nastąpi weryfikacja projektów przez merytoryczne wydziały i jednostki miejskie, a następnie zajmie się nimi zespół opiniujący.

Głosowanie potrwa od 5 do 21 lipca, a listę zwycięskich projektów poznamy do 18 sierpnia.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft