Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-04-08; 13:04:03 | Radom
Budżet Obywatelski: czas przygotowywać wnioski
15 kwietnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Będą one przyjmowane przez tydzień, do 21 kwietnia. - Już teraz zapraszamy do urzędu wszystkich, którzy przygotowują swój projekt. Pracownicy referatu komunikacji społecznej pomogą w prawidłowym napisaniu wniosku - mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

W 2020 roku do podziału będzie o milion złotych więcej niż do tej pory czyli 5,8 mln złotych. To efekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym, w której zapisano, że na obywatelskie projekty ma być przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. Zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych. Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy, na które zostanie przeznaczona kwota 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości do 400 tys. złotych miasto zarezerwuje 2 mln złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona np. dla szkół.

- Wnioski mieszkańców będziemy przyjmować od 15 kwietnia. Będzie je można składać nie tylko w urzędzie, ale też w punktach mobilnych zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie całego miasta – zapowiada Mateusz Tyczyński.

Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. Szczegółowe rozwiązania zostały wypracowane podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8.00 - 22.00 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. W przypadku tzw. projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu.

Głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego potrwa od 5 do 21 lipca, a listę zwycięskich projektów poznamy do 18 sierpnia.


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft