Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-04-19; 04:40:16 | Radom
Święta bez alkoholu? Zrób to dla zdrowia!
Suto zastawiony stół, a na nim także alkohol. Ten stereotyp świątecznych posiłków wciąż często pojawia się w naszym społeczeństwie. Warto się zastanowić, czy nie zrezygnować z trunków. Czas świąt minie nie tylko zdrowiej, ale możemy być pewni, że gdy trzeba będzie wrócić do codziennych obowiązków, nikogo nie będzie bolała głowa.

Według przedstawianych statystyk, przeciętny Polak wypija rocznie aż 10 litrów czystego alkoholu. Okazji do wypicia lampki wina, kilku kieliszków wódki, czy jednego piwa "do towarzystwa" jest całe mnóstwo. Także czas świąt i dłuższego spędzania czasu w gronie rodzinnym staje się okazją do tego, by sięgać po alkohol. Wmawiamy sobie, że pomaga nam się wyluzować, ułatwia kontakty z innymi, a niekiedy pomaga oderwać się od problemów. Niestety, jest to złudne, gdyż "przeholowanie" sprawia, że w większości przypadków rozmowa kończy się kłótnią, a w skrajnych przypadkach rękoczynami. Co więcej, po wytrzeźwieniu wszystkie problemy wracają.

Naukowcy skupieni wokół pisma psychologicznego „Health Psychology”, postanowili przeprowadzić badania jak wpływa brak alkoholu na ludzki organizm. Badanie trwało miesiąc, a uczestniczyło w nim niemal 900 Brytyjczyków. Blisko 65 procent nie sięgało wówczas po alkohol, a po upływie badania, znacznie ograniczyli jego spożywanie. W podobnym badaniu, skupiono się na skutkach zdrowotnych. U tych, którzy nie używali alkoholu przez miesiąc zawartość tłuszczu w wątrobie zmniejszyła się aż do 15 procent (wątroba i tak w świąteczny czas będzie mocno obciążona), znacznie spadł poziom glukozy we krwi oraz obniżył się cholesterol. U badanych poprawiła się zdolność koncentracji oraz ograniczyły się problemy ze snem. Może więc warto zacząć taki alkoholowy post już od teraz, a seniorzy mogą być dobrym przykładem na wprowadzenie zmian?

W polskiej mentalności imprezy bezalkoholowe są coraz bardziej popularne. Środowiska abstynenckie i ruchy wyznaniowe przekonują, że warto na taką imprezę się zdecydować. Wymaga to od gospodarzy nowych pomysłów i dobrego planu spotkania. Seniorzy rodu mają tu do odegrania szczególną rolę. W ramach międzypokoleniowych spotkań mogą bowiem przygotować dodatkowe atrakcje, jak rodzinne opowiadania, prezentacja zdjęć, zabawy, co może skutkować euforią wśród najmłodszych gości i pozwoli zacieśnić rodzinne relacje bez konieczności sięgania do kieliszka. W końcu atmosfera świąt, obok refleksji, ma w nas rozbudzić pobudzić do entuzjazmu.

Życzymy wszystkim odwagi i radosnych Świąt Wielkiej Nocy!

Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft