Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-04-20; 00:10:05 | Radomski
Trzeci dzień Triduum Paschalnego. W kościołach święcimy pokarmy
Wielka Sobota jest trzecim i zarazem ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Wówczas tradycyjnie w kościołach dokonywany jest obrzęd święcenia pokarmów, które spożywane są podczas śniadania wielkanocnego.

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, bezpośrednio poprzedzającym święto Zmartwychwstania. Dla chrześcijan jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na ponowne przyjście Chrystusa.

Tradycyjnie w tym dniu wierni przynoszą do kościołów koszyczki z pokarmami, które są spożywane następnego dnia, podczas świątecznego śniadania.

Wśród święconych pokarmów znajdują się m.in. jaja – symbol nowego życia; baranek, który dawniej formowany był z masła lub ciasta, dzisiaj zaś wyrabiany jest z cukru bądź czekolady – symbol Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa; sól kuchenna, która ma chronić przed zepsuciem, a także chleb – symbol ciała Jezusa Chrystusa; kiełbasa bądź wędlina symbolizująca dobrobyt; chrzan mający zapewnić siły i zdrowie oraz ciasto – symbol zaradności.

Wiklinowy koszyczek najczęściej przystrajany jest listkami bukszpanu, które są symbolem trwałości życia. Może on również udekorowany świątecznymi aplikacjami, kolorowymi wstążeczkami, a wewnątrz niego nie może zabraknąć pięknie zdobionych pisanek lub kraszanek.

Fot.: sxc.hu

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft