Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-05-13; 13:05:22 | Radom
Umowa Gminy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym podpisana
Bezpieczniejsze drogi, nowoczesne obiekty komunalne i efektywniejsze energetycznie budynki publiczne to część z szerokiego wachlarza projektów realizowanych przez miasto Radom, które od 2016 roku korzysta z kredytu ramowego w wysokości 180 mln złotych przyznanego przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, została zawarta umowa na trzecią, ostatnią transzę kredytu w kwocie 80,5 miliona złotych. Umowę podpisali prezydent Radomia, Radosław Witkowski i wiceprezes EBI, Vazil Hudák.

- Z ogromną przyjemnością potwierdzamy nasze wsparcie finansowe dla miasta Radomia – powiedział Vazil Hudák. - Od dziesięciu lat EBI pomaga Radomiowi w realizacji planów rozwoju obszarów miejskich oraz dążeniu do tego, by był on atrakcyjnym miejscem do życia i prowadzenia działalności gospodarczej. W mieście poprawi się mobilność, jakość usług komunalnych i budynków użyteczności publicznej, a część kredytu zostanie również przeznaczona na projekty związane z efektywnością energetyczną, które przyniosą całej społeczności szersze korzyści w postaci niższych rachunków za energię i czystszego środowiska.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z trwającej już wiele lat współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Udział EBI w finansowaniu miejskich projektów jest trudny do przecenienia. Realizowane przy jego wsparciu inwestycje zmieniają nasze miasto czyniąc je coraz nowocześniejszym, przyjaźniejszym dla mieszkańców i zapewniającym coraz wyższy komfort życia. Pożyczka w kwocie 80,5 mln złotych będzie przeznaczona na sfinansowanie między innymi przebudowy alei Wojska Polskiego, budowy trasy N-S, budowy hal sportowych przy szkołach podstawowych oraz rewitalizacji parków czy remontu zabytkowych obiektów na terenie Miasta Kazimierzowskiego. Zadania te, wraz z innymi zgłoszonymi w latach 2016-2018, stanowią warty w sumie około 400 mln zł program inwestycyjny miasta obejmujący łącznie ponad 20 przedsięwzięć - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Kredyt w wysokości 80,5 mln zł został zaplanowany w budżecie 2019 roku. Na pokrycie deficytu budżetowego z tego źródła zgodziła się Rada Miejska. Oprócz kredytu z EBI, pozostałymi źródłami finansowania inwestycji są fundusze europejskie, budżet państwa oraz środki własne Gminy Miasta Radomia.

Przewiduje się, że 75% inwestycji zrealizowanych z kredytu ramowego o łącznej wartości 180 mln złotych będzie dotyczyć dróg miejskich, infrastruktury transportu publicznego i udogodnień dla szczególnie wrażliwych użytkowników dróg, natomiast pozostałe 25% - szerzej zakrojonych projektów rewitalizacji obszarów miejskich, w tym termomodernizacji budynków publicznych i miejskich szkół.

To drugi tego rodzaju kredyt udzielony przez Europejski Bank Inwestycyjny Radomiowi. Pierwszy, w wysokości 300 mln złotych został przyznany w 2010 roku. Wielkość finansowania EBI na rzecz Radomia od 2010 roku wyniosła łącznie ponad 480 mln złotych.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla solidnych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. W 2018 r. finansowanie Grupy EBI w Polsce wyniosło 4,79 mld EUR, z czego 3,74 mld EUR stanowiły kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a 1,05 mld EUR stanowiły środki przekazane przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) w ramach portfela gwarancji i inwestycji kapitałowych. Polska była piątym pod względem wielkości finansowania odbiorcą Grupy EBI, po Hiszpanii, Włoszech, Francji i Niemczech.Kredyty oferowane przez EBI charakteryzują się wydłużonym okresem spłaty i niską marżą. Z linii kredytowych EBI korzysta m.in. Toruń, Lublin czy Legnica - informuje radomski magistrat.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft