Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-05-17; 14:06:17 | Radom
Detektywi w XII LO...
Nietypowe spotkanie odbyło się w XII Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu. Gośćmi byli przedstawiciele dość oryginalnej i rzadkiej profesji, a mianowicie radomskimi detektywami – Wojciechem Smorongowiczem z Biura Detektywistycznego INFO-SEC i Pawłem Wolskim z Biura Detektywistycznego SHERLOCK.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy pani profesor Renaty Smorongowicz, nauczyciela wiedzy o kulturze i języka rosyjskiego w XII Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu. Wojciech Smorongowicz przypomniał rys historyczny zawodu detektywa i etymologię słowa detektyw. Przypomniał najbardziej znanych w historii detektywów, dobrze znanych uczniom – co entuzjastycznie potwierdzili, jak Sherlock Holmes, Hercules Poirot, Philip Marlow oraz mniej znany, będący postacią historyczną Eugène François Vidocq – awanturnik, złodziej, a także kryminolog i twórca paryskiej brygady kryminalnej Sûreté Nationale. Wśród całej plejady męskiego grona detektywów, nie brak też kobiet z zacięciem śledczym. Do najsłynniejszych należy panna Jane Marple, stworzona podobnie jak i Hercules Poirot przez pisarkę Agathę Christie.

Detektywi skupili się na kilku ważnych z punktu widzenia edukacji i bezpieczeństwa obszarach, a mianowicie bezpieczeństwie w sieci i zagrożeniach z tym związanych; czym grożą nieodpowiedzialne zachowania i działania podczas wszelkich operacji w Internecie. Detektyw Wojciech Smorongowicz apelował przede wszystkim o rozsądek podczas korzystania z Internetu, gdyż właściwie to jedyne antidotum na uniknięcie niebezpieczeństwa, poddania się manipulacji, presji, szantażowi, które jak się okazuje bywają tragiczne w skutkach. Przybliżył przybierające na sile zjawisko stalkingu, czyli złośliwego i powtarzającego się nagabywania, naprzykrzania się czy prześladowania zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu. Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi, tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej, zagrażającej życiu ofiary.

Aby uniknąć tragedii trzeba włączyć przede wszystkim wspomniany już rozsądek. Duża rola w tym rodziców, opiekunów i nauczycieli, aby rozmawiać o problemach, dawać wsparcie, okazywać empatię i reagować na przejawy przemocy i alienacji.

O tym jak zostać detektywem, jakie cechy powinien posiadać detektyw, mówił drugi z zaproszonych gości, Paweł Wolski. Okazało się, że detektyw to zawód specyficzny, oparty przede wszystkim na cierpliwości, wnikliwości, rzetelności i dyskrecji. Niezbędna jest w tym zawodzie znajomość przepisów prawa, technik operacyjnych, które zdobywa się podczas szkoleń i w praktyce. Pan Wolski zaprezentował także bogaty arsenał narzędzi i sprzętu, niezbędnego w pracy detektywa – podstawa to aparaty fotograficzne o dobrych parametrach, lornetki, lokalizatory GPS, a bardziej specjalistyczne to noktowizory, mikrofony kierunkowe i inne.

Licznie zgromadzeni w sali konferencyjnej uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom. Pytania były różnorodne, m.in. o najbardziej interesujące zlecenia, z którymi spotkali się detektywi, ale też te z dozą humoru, czy z zaskakującym finałem. Uczniów interesowała też opłacalność zawodu detektywa, więc padały pytania o kwestie finansowe. Dorosłą część publiczności interesowały bardziej kwestie prawne, a więc możliwość wykorzystywania zgromadzonych dowodów w trakcie procesu sądowego, występowanie detektywa jako świadka przed sądem, kontrola pracowników i wykorzystywanie służbowego sprzętu do celów prywatnych, legalność monitorowania działań pracowników tzw. „oko szefa”, legalność zakładania podsłuchów i instalowania kamer.

Chętni mieli okazję w praktyce poznać sposób montowania lokalizatorów GPS i śledzenie trasy obiektu na komputerze. Sporą część uczestników spotkania stanowiła płeć piękna, więc nie zabrakło pytań o rolę kobiet i kobiety detektywów. Na to pytania odpowiedział Paweł Wolski, podsumowując, że „aby wykonywać pracę detektywa, trzeba być gentlemanem”, gdyż często detektywi pełnią rolę spowiednika, pocieszyciela, radcy prawnego, osoby udzielającej wsparcia w sytuacjach, kiedy zdobyte dowody, lub wręcz przyłapanie partnera w sytuacji in flagranti stanowi olbrzymią traumę dla zlecającego.

- Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące, pozwoliło na wyjaśnienie wielu kwestii związanych ze stalkingiem, cyberprzemocą, legalnością zdobywania informacji i przepisami prawnymi mających tu zastosowania oraz przybliżyło specyfikę pracy detektywów - informuje Rdosław Lis, dyrektor szkoły.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft