Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-06-10; 14:33:28 | Radom
W upalne dni unikajmy alkoholu
Czerwcowy żar zaskoczył nie tylko młode osoby, ale także seniorów. Pamiętajmy o tym, że w dni, kiedy temperatura powietrza osiąga swoje ekstremum, szczególnie osoby starsze powinny wystrzegać się wzmożonego ruchu, kawy, a zwłaszcza alkoholu

Nie dla wszystkich upalna pogoda to czas beztroskiego zażywania wodnych, bądź słonecznych kąpieli. W tym czasie szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na to, co dzieje się z seniorami z naszego otoczenia. Pamiętajmy o członkach naszych rodzin, znajomych czy sąsiadach.

Po pierwsze, warto częściej niż zwykle zainteresować się ich potrzebami czy stanem zdrowia. Konieczność wybrania się na zakupy o porach dnia, które nie sprzyjają wychodzeniu z domu, może okazać się dla niektórych zabójcza. Dokonanie sprawunków rano, bądź późnym popołudniem jest jednym z rozsądnych zachowań. Najlepiej, żeby osoby starsze unikały w upalne dni wychodzenia z domu w godz. 10-16 i dbać o ciągłe schładzanie i nawadnianie organizmu. Najlepsze do tego są woda mineralna, niekiedy lekko osolona bądź herbata. Warto pamiętać, żeby w takie dni spożywać także lekkostrawne potrawy.

W żadnym wypadku nie powinniśmy w takie dni sięgać po alkohol, nawet pod postacią schłodzonego piwa. Specjaliści podkreślają, że picie trunków w czasie upalnych dni może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w ekstremalnych sytuacjach, także do zgonu. Wystarczy wspomnieć, że alkohol wzmacnia proces odwadniania się organizmu, podnosi poziom cukru we krwi i podnosi ryzyko zaburzeń rytmu serca oraz wahań ciśnienia. Nic więc dziwnego, że kardiolodzy zalecają na czas upałów abstynencje od napojów wyskokowych. Wszystkich natomiast, którzy odczuwają duszności, bóle w klatce piersiowej bądź nierówne bicie serca, zachęcają do jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza.

Powyższe mogą doprowadzić także do przegrzania organizmu, utraty elektrolitów, a w najgorszym wypadku także udaru cieplnego, objawiającego się uczuciem gorąca, zaczerwienioną skórą, szumem w uszach, wzmożonym pragnieniem, dezorientacją czy zawrotami głowy. Udar ma to do siebie, że jego objawy narastają bardzo szybko i bezzwłocznie należy wezwać lekarza.

Pamiętajmy też, żeby zadbać o odpowiednie napowietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, gdyż świeże powietrze nie tylko pozwoli nam lepiej przetrwać gorące godziny, ale także nie pozostanie na nasze samopoczucie w pozostałych porach dnia.

Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft