Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-06-13; 12:56:36 | Kultura
Piknik "Radom Jagiellonów"
Piknik Historyczny "Radom Jagiellonów" odbędzie się w najbliższą niedzielę, 16 czerwca w Rynku. Będzie można wziąć udział w wielu warsztatach, grach i zabawach, podziwiać renesansowy taniec dworski i rycerskie pojedynki, a przede wszystkim przekonać się jak ważnym miastem na przestrzeni dziejów był Radom, który w czasach Jagiellonów był miejscem doniosłych wydarzeń.

O godzinie 14.00 za sprawą grup rekonstrukcyjnych Rynek zmieni się w obóz rycerski. Będzie też plenerowa wystawa Jagiellonowie w Radomiu, stoisko wybijania monet i wystawa Oddziału Radomskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przygotowuje natomiast pokazy instrumentów oraz prezentację architektury renesansu.

Na rynku będzie też plac dawnych zabaw dla dzieci. Będą prowadzone m.in. konkursy, gry, warsztaty wykonywania koników i mini maszyn oblężniczych, zabawy na strzelnicy łuczniczej. W obozie dawnych rzemiosł prowadzone będą pokazy i praktyczne zajęcia głównie dla dzieci i młodzieży m.in. w warsztatach kowala, powroźnika, prząśniczki i wikliniarza. Będzie też można zobaczyć jak wytwarzano papier czerpalny czy świece. Otwarta też będzie wystawa reliktów archeologiczno-architektonicznych założenia zamku radomskiego w Kamienicy Starościńskiej przy ul. Grodzkiej 8. Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza natomiast na oprowadzenie kuratorskie po wystawie Skarby i tajemnice Piotrówki.

Z kolei na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej, w godz. 15.00–19.00 rozbity zostanie obóz z 9 armatami. Będą tu stacjonowały Chorągiew Starosty Radomskiego Mikołaja Gniewosza, Radomskie Bractwo Strzelców Kurkowych i rycerze różnego autoramentu.

Plan głównych wydarzeń:
godz. 14.30 - inscenizacja historyczna „Zatwierdzenie aktu unii wileńsko- radomskiej”,
godz. 14.45-15.45 - turniej rycerski i pokaz tańca,
godz. 16.00 - inscenizacja historyczna „Radomski hołd wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego”,
godz. 16.15-16.45 - turniej rycerski i pokaz tańca,
godz. 17.00 - inscenizacja historyczna „Ogłoszenie konstytucji Nihil novi”, salwy armatnie, rozstrzygniecie konkursu wiedzy historycznej (skwer Unii Radomsko – Wileńskiej),
18.00-18.45 - turniej rycerski (Rynek),
godz. 19.00 - Inscenizacja historyczna: „Taniec dworski z udziałem Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny”.

Organizatorami pikniku są: Dom Kultury Idalin, Urząd Miejski w Radomiu. Partnerzy: Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, Zespół Naukowy Do Badań Dziejów Radomia, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu Stolica Kultury Mazowsza 2019.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft