Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-06-25; 21:56:13 | Radom
Premier gościł na uroczystościach rozpoczynających główne obchody Radomskiego Czerwca '76
Msza święta polowa przy pomniku u zbiegu ul. 25 Czerwca i Żeromskiego w Radomiu zainaugurowała centralne obchody 43. rocznicy Radomskiego Czerwca '76. Udział w niej wziął m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że chociaż minęło już tyle lat od wspomnianych wydarzeń, pochyla czoło przed bohaterstwem wspaniałych Polaków. Przed bohaterstwem, które było jednym z kluczowych wydarzeń na drodze do pełnej wolności, na którą jeszcze musieliśmy kilkanaście lat poczekać. - Dziękuję w imieniu pokoleń młodych Polaków, którzy znają tamte wydarzenia z historii. Bez odwagi tamtych osób, bez determinacji, nie byłoby dzisiejszej wolności - podkreślił.

Prezydent Radosław Witkowski przypomniał, że chociaż od tamtych wydarzeń minęły już 43 lata, to niezmienna pozostała potrzeba pielęgnowania wartości jaką jest zwykła ludzka godność. - O to właśnie upomnieli się radomscy robotnicy w 1976 roku. Powiedzieli stanowcze NIE dla kłamstwa, dla pogardy i dla wszelkich przejawów niesprawiedliwości. I chociaż później wielu zapłaciło za to wysoką cenę, to protest przyniósł efekt. Występując przeciwko komunistycznej władzy radomscy robotnicy uruchomili potężny mechanizm społecznego oporu i solidarności. I dziś, po latach, mogą podnieść głowy wysoko, dumni z tego, co wtedy zrobili i jak zapisali się w polskiej historii. Jestem przekonany, że ten niepokorny duch wciąż tkwi w sercach i umysłach radomian. To pozwala wierzyć, że tego co jest naszą wspólną zdobyczą nie zaprzepaścimy. Za nic na świecie! - powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Obchody 43. rocznicy Radomskiego Czerwca 76 potrwają do niedzieli. W piątek, 28 czerwca, o godz. 19.00 odbędzie się widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności” na Placu Jagiellońskim. Wystąpią zespoły Lady Pank, Oddział Zamknięty i Myslovitz. W sobotę, 29 czerwca, o godz. 14.00 na Placu Corazziego odbędzie się tradycyjny piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”. W programie przewidziano m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, wystawy, występy sceniczne, gry planszowe oraz grę miejską. Jak zwykle będzie to też okazja, by porozmawiać z uczestnikami wydarzeń sprzed 43 lat. Tegoroczne obchody zakończy niedzielny koncert z udziałem radomskiego zespołu JMS Band, a także grupy Proletaryat. Początek koncertu 30 czerwca, o godz. 17.00 na Placu Corazziego.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazfot. Łukasz Wójcik
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft