Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-06-29; 09:09:03 | Radom
Radomski Czerwiec Wolności. Niezapomniany koncert na Placu Jagiellońskim
Kilka tysięcy radomian uczestniczyło w widowisku muzycznym "Radomski Czerwiec Wolności", które w ramach obchodów 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego odbyło się na Placu Jagiellońskim. Zagrały legendy polskiej muzyki: Oddział Zamknięty, Myslowitz i Lady Pank.

Podczas koncertu dominowały utwory, które towarzyszą Polakom już od dziesięcioleci i których popularność, mimo upływu czasu, nie słabnie. Publiczność wspólnie z artystami zaśpiewała m.in. "Party" i "Obudź się" Oddziału Zamkniętego, "Peggy Brown" i "Scenaiusz dla moich sąsiadów" grupy Myslowitz oraz "Kryzysową narzeczoną", "Fabrykę małp" czy "Mniej niż zero" zespołu Lady Pank. Wyjątkową atmosferę koncertu uzupełniły pojawiające się na telebimach obrazy pokazujące wydarzenia sprzed 43 lat na tle współczesnego Radomia.

Na widowni zasiedli m.in. uczestnicy wydarzeń z 1976 roku, którym publiczność podziękowała za ich odwagę gromkimi brawami. Dziękował im także prezydent Radosław Witkowski. Przypomniał, że właśnie radomscy robotnicy, przeciwstawiając się ówczesnej władzy zmienili bieg historii. - Wyszli na ulice, upomnieli się o swoją godność i sprawili, że po raz pierwszy, komunistyczny reżim w Polsce musiał wykonać krok w tył. Na tej żyznej glebie urodził się wielki ruch Solidarności. Uczestnicy tego protestu wygrali dlatego, że byli razem. Tak samo jak my dziś jesteśmy razem, wspólnie świętujemy i wspólnie pokazujemy naszą dumę z tego, że zaczęło się w Radomiu. Moim marzeniem jest aby obchody kolejnych rocznic przekształcić w prawdziwy festiwal - Radomski Festiwal Wolności. Chcę, by było to wydarzenie, które już zawsze będzie przypominało o tym, jak ważnym wydarzeniem w naszej historii był Radomski Czerwiec 76. Bądźcie dumni z naszego miasta - mówił do zebranych na placu prezydent Radosław Witkowski.

W ramach obchodów 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego w sobotę na placu Corazziego odbył się piknik historyczny "Witryna Radomskiego Czerwca", a w niedzielę, w tym samym miejscu zagrały zespoły JMS Band oraz Proletaryat.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


fot. Łukasz Wójcik
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft