Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-08-08; 08:59:30 | Radom
RIO uchyliła uchwałę w sprawie nieudzielenia prezydentowi absolutorium
- Uchwała Rady Miejskiej w sprawie nieudzielenia Prezydentowi Miasta Radomia absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok jest nieważna - orzekło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie.

Zdaniem Kolegium RIO, debata absolutoryjna nie dała podstaw do stwierdzenia, że budżet nie został zrealizowany w całości lub w znacznej części. - Uchwała RIO oznacza wprost, że nie było żadnych podstaw do nieudzielenia absolutorium. Stąd prosty wniosek: narzędzie, które ma służyć do merytorycznej oceny pracy prezydenta, zostało wykorzystane jako oręż walki politycznej - mówi prezydent Radosław Witkowski.

W uzasadnieniu orzeczenia Regionalnej Izby Obrachunkowej czytamy m.in., że „radni nie sformułowali zarzutów co do zgodności z prawem i rzetelności sprawozdania z wykonania budżetu”. Kolegium Izby przypomniało jednocześnie, że organ stanowiący „jest zobligowany do ustalenia i rozważenia przyczyn, jakie doprowadziły do rozbieżności pomiędzy stanem założonym, a rzeczywistym, a także zakresu odpowiedzialności organu wykonawczego za ten stan rzeczy, a nie bazować jedynie na fakcie niepełnego wykonania określonych zadań”. Kolegium podkreśliło jednocześnie, że wskazywane przez radnych zmiany w budżecie miasta, dokonywane w 2018 roku były następstwem różnych okoliczności i jeśli miałyby być związane z nieprawidłowym działaniem Prezydenta, to Rada powinna to wykazać. Tym bardziej, że to właśnie Rada te zmiany uchwalała. - Sytuacja jest bezsporna. Dlatego wzywam radnych Rady Miejskiej do usunięcia naruszenia przepisów ustawy o samorządzie gminnym. To jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego miasta i abyśmy mogli naszym finansowym partnerom pokazywać, że potrafimy racjonalnie gospodarować publicznymi pieniędzmi - podkreśla prezydent Radosław Witkowski.

za: UMRadom
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft