Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-09-09; 20:47:08 | Radomski
Niezapomniane dożynki w rytmach zespołu KOMBII
Blisko 400 osób z 13 gmin Powiatu Radomskiego zjawiło się w Jedlińsku, by zaprezentować się podczas Powiatowo–Gminnych Dożynek. Na Święto Plonów przybyło kilka tysięcy osób, a wieczorem wystąpił dla nich zespół KOMBII, prezentujący niezapomniane przeboje grupy.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Jedlińsku, której przewodniczył ojciec opat Eugeniusz Augustyn. Następnie korowód dożynkowy przeszedł w deszczowej scenerii na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. Starostowie dożynek Anna Kołataj i Karol Potera, rolnicy z gminy Jedlińsk przekazali władzom powiatu i gminy, upieczony z tegorocznych zbóż bochen chleba. Starosta Waldemar Trelka i wójt Kamil Dziewierz zapewnili, że będą dzielili nim tak, aby nikomu go nie zabrakło. - Dziś możemy dziękować Bogu za tegoroczne plony. Bardzo wiele pięknych, mądrych, ciekawych ludzi było na scenie i jest to dla mnie wielka radość. To nie jest święto starosty czy wójta, tylko dla rolników, mieszkańców, autorów przepięknych wieńców dożynkowych. Mamy za sobą doświadczenia lat kryzysu i głodu, dziś żyjemy w czasach dobrobytu, pokoju i stabilizacji, oby więc nasz kraj dalej się rozwijał – mówił między innymi Waldemar Trelka, starosta radomski.


Następnie Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu Radomskiego, odczytał list, skierowany do uczestników dożynek przez prezydenta Andrzeja Dudę, który objął wydarzenie Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Życzenia rolnikom składali również goście uroczystości dożynkowych, a więc europarlamentarzyści Adam Bielan i Zbigniew Kuźmiuk oraz posłowie na Sejm: Anna Kwiecień, Dariusz Bąk, Anna Maria Białkowska i Leszek Ruszczyk.

Potem nadszedł czas na dekorację rolników z powiatu radomskiego medalem „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznanym przez ministra rolnictwa. Wręczali je gospodarze dożynek, a otrzymały je następujące osoby: Łukasz Jaworski, Janusz Serafin, Dominik Gruszczyński, Malwina Dębiec, Katarzyna Paluch, Michał Wójcicki, Monika Szczęsna, Paweł Kucharczyk, Iwona Kowalczyk, Mirosław Batorski oraz Eliza Boniecka. Z kolei medale „Zasłużony dla powiatu radomskiego” otrzymali z rąk Krzysztofa Murawskiego, przewodniczącego Kapituły, Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, która od lat z zaangażowaniem wspiera inicjatywy lokalne oraz Wacław Imiołek z Jedlanki, muzyk i wieloletni aktywny uczestnik lokalnego życia społeczno-kulturalnego.

Z kolei Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk wyróżnił przedsiębiorców, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju gospodarczego gminy, czyli piekarnię Expuch Teodozji i Marka Jaworskich z Jedlińska, Małą Masarnię Krzysztofa Czapli z Jedlińska oraz Gospodarstwo Karp Henryka Świstaka z Piastowa.

Ważnym punktem Święta Plonów jest prezentacja wieńców. W tym roku było ich aż 20, w tym dziewięć, reprezentujących gospodarzy, czyli gminę Jedlińsk oraz 11 z pozostałych gmin powiatu radomskiego. Każda delegacja z dumą prezentowała swoje dzieła, były piosenki, wiersze i przyśpiewki. Wieńce, wykonane przez mieszkańców, sołectwa, zespoły ludowe czy koła gospodyń wiejskich oceniała komisja wieńcowa, złożona z przedstawicieli gminy, starostwa oraz instytucji okołorolniczych. Zdaniem przewodniczącego komisji, regionalisty Adolfa Krzemińskiego, wieńce z roku na rok są coraz piękniejsze, wykonywane z należytą precyzją i starannością o szczegóły, a decyzja o przyznaniu nagród coraz trudniejsza. Po burzliwych naradach, jury ogłosiło werdykt. Miejsca pierwsze otrzymał wieniec w kształcie korony, wykonany przez sołectwo Bierwce w gminie Jedlińsk. Został on wykonany przez panią sołtys, radę sołeckiej oraz członkinie zespołu Biesiada Bierwiecka.

Wiele emocji wywołał pokaz robienia masła w masielnicy w wykonaniu starościny dożynek Anny Kołątaj, starosty radomskiego Waldemara Trelki oraz wójta Kamila Dziewierza. Widać było, że panom w garniturach ubijanie masła nie sprawiło wielkiego problemu i już po kilku minutach zebrani pod sceną goście, mogli skosztować chleba z tradycyjnie przyrządzonym masłem. Śmietanę do tego pokazu, jak co roku, przygotował Zakład Mleczarski FigAnd.

Potem przyszedł czas na zabawę i konkursy. W tym roku atrakcji było co nie miara, a to za sprawą sołectw z gminy Jedlińsk, które do roli gospodarzy dożynek przygotowywały się już od dawna. Zagrody sołeckieobfitowały w regionalne potrawy i trunki, a każda z nich miała bardzo pomysłowy wystrój. Było podwórko Kargula i Pawlaka z filmu „Sami swoi”, był rybak z wędką zanurzoną w akwarium z wodą, w którym brodziły prawdziwe raki, był rolnik na motorowerze „Komar”, a nawet obejście z żywą kózką czy królikami.

Ponieważ przygotowanie stoisk, wymagało ogromnego zaangażowania mieszkańców poszczególnych wsi, a wszystkie były równie piękne i bogato wyposażone, komisja konkursowa uznała, że wszystkie zasługują na równorzędne pierwsze miejsce, ze szczególnym wyróżnieniem stoiska sołectwa Bierwce. Jak można było się domyślać, pierwsza nagroda za wieniec, a także najpiękniejsze stoisko, sprawiły, że mieszkańcy tego sołectwa świętowali do późnych godzin wieczornych, a kolejka odwiedzających i próbujących ich specjałów nie miała końca.

Późnym popołudniem, gdy pogoda zrobiła wszystkim miłą niespodziankę i zza chmur wyszło słońce, przyszedł czas na Turniej Sołectw. Nie zabrakło teżkonkursów młócenia zboża cepami i rżnięcia drewna piłą. W tym czasie na scenie folkowej prezentowały się grupy, kapele i zespoły ludowe ze wszystkich miast i gmin powiatu radomskiego. Pokaz musztry paradnej dała również Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Błotnicy pod batutą Marka Bąbolewskiego.

Święto Plonów zakończyło się koncertami. Na dużej scenie dla dzieci wystąpiły Kosmokwaki, czyli muzyczne trio, znane najmłodszym z programów telewizyjnych. Później na scenie wystąpił wokalista Mateusz Mijal. Na zakończenie można było podziwiać gwiazdy polskiej sceny muzycznej, legendarny zespół KOMBII. Występ Grzegorza Skawińskiego, Waldemara Tkaczyka oraz towarzyszących im Adama Tkaczyka i Wojciecha Hornego podziwiało kilka tysięcy osób. Publiczność śpiewała teksty znanych przebojów grupy wraz z muzykami, a artyści nawiązali z nią doskonały kontakt.

fot. Mariusz Siczek
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft