Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-09-13; 07:57:25 | Radomski
Uważajmy na telefon od oszustów!
Po raz kolejny na terenie Radomia uaktywnili się oszuści działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. W ostatnich dniach Policja otrzymała sygnały o sytuacjach dotyczących oszukania seniorów z naszego miasta.

Niestety w dwóch przypadkach kobiety uwierzyły w opowiedzianą przez telefon historię i przekazały oszustom swoje oszczędności. Przypominamy, że o wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję!

Do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zgłosiły się kobiety, które zostały oszukane. W pierwszym przypadku do 77-letniej mieszkanki naszego miasta zadzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza Policji i opowiedział zmyśloną historię. Po czym kobieta poszła do banku, wypłaciła pieniądze i przekazała przypadkowej osobie w umówionym miejscu. W podobny sposób oszukano 89-letnią seniorkę, która przekazała obcej osobie nie tylko pieniądze, ale także złotą biżuterię. Jednak w tym przypadku po pieniądze przyszedł mężczyzną do jej domu. Kolejne zgłoszenie dotyczyło 65-latki, do której zadzwonił rzekomy krewny i wmawiał, że uczestniczył w zdarzeniu drogowym i potrzebne są pieniądze. Na szczęście w tej sytuacji nie doszło do przekazania pieniędzy oszustowi.

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. W celu wywarcia większego wrażenia i zdobycia zaufania oszuści coraz częściej podszywają się nie tylko za członka rodziny, ale również za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na wykupienie z problemów członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy. W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. W ten sposób wyłudzają od pokrzywdzonych często oszczędności całego życia.

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Nie reagujmy pochopnie na hasło, że syn czy wnuczek potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy, że sami możemy zweryfikować dzwoniącego, dlatego nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności - podkreślają policjanci.


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft