Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-10-01; 08:59:52 | Radom
Kolejne GROTY i VISY dla polskiej armii
W siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. zostały podpisane aneksy do dwóch umów na dostawy broni strzeleckiej dla Wojska Polskiego. Zwiększają one zamówienia na karabinki MSBS GROT oraz pistolety VIS100.

Na uroczystym ogłoszeniu decyzji obecni byli ze strony ministerstwa obrony narodowej: minister Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz, a także szef gabinetu politycznego premiera – minister Marek Suski, dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik.

Pierwszy z aneksów dotyczy umowy z września 2017 roku na dostawę karabinków MSBS GROT dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozwala on na dodatkowe dostawy 18 000 sztuk broni. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2020-2022.

Drugi aneks dotyczy umowy z grudnia 2018 roku na dostawy pistoletów samopowtarzalnych VIS100. Daje on prawo Fabryce Broni do zwiększenia liczby wyprodukowanych pistoletów VIS 100 z ok. 1 300 do ponad 3 200 sztuk do końca 2019 roku. Łącznie do 2022 roku Fabryka Broni dostarczy do Sił Zbrojnych RP prawie 20 000 sztuk pistoletów VIS100.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że zarówno karabinki MSBS GROT, jak i pistolety VIS100, to bardzo dobra broń polskiej konstrukcji, wytwarzana przez polski przemysł zbrojeniowy w Fabryce Broni. Szef resortu obrony zaznaczył, że podpisane aneksy zwiększają zamówienia Wojska Polskiego na tę broń.

– W Fabryce Broni w Radomiu Wojsko Polskie zamówiło 18 tys. karabinów GROT i 2 tys. pistoletów VIS 100. To oznacza, że do 2022 roku, co trzeci żołnierz Wojska Polskiego będzie wyposażony w najnowocześniejszy karabinek GROT polskiej produkcji – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz zaznaczył, że resort obrony narodowej lokuje zamówienia dla polskiej armii w rodzimym przemyśle zbrojeniowym.

– Ten portfel zamówień już dziś jest okazały, bo to nie tylko MSBS 5,56, to nie tylko VIS100, ale za chwilę pewnie karabin wyborowy, a przed nami także negocjacje, które będą toczyły się w przyszłym roku odnośnie umowy wieloletniej, tak aby ten łańcuch dostaw dla polskiej armii był ciągły i abyśmy odchodzili od sprzętu postsowieckiego – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Szef Gabinetu Politycznego Premiera minister Marek Suski podkreślił, że Fabryka Broni produkuje nowoczesną broń dla polskiej armii, gwarantując tym samym skuteczność polskim żołnierzom.

– Zapewniamy, że najnowocześniejszy sprzęt jest wytwarzany tutaj w Fabryce Broni w Radomiu. Jest on oparty na polskiej myśli technologicznej i jest gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju i naszych obywateli, ponieważ tylko państwa posiadające własną myśl technologiczną i produkujące nowoczesną broń mogą czuć się bezpiecznie – stwierdził minister Marek Suski.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że wyposażenie polskiej armii staje się coraz nowocześniejsze. Dodał, że obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące zakupu kolejnego produktu radomskiej fabryki – karabinka wyborowego MSBS GROT 7,62x51mm.

– To jest karabinek, który w dużej mierze zapewni nam przewagę taktyczną; dzięki swojej celności, parametrom, również dzięki temu, że nasycimy nim oddziały wojsk lądowych i WOT – stwierdził gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Witold Słowik zaznaczył, że podpisanie umów potwierdza skuteczność PGZ w dostarczaniu Siłom Zbrojnym RP najwyższej jakości uzbrojenia.

– Karabinki GROT i pistolety VIS 100, to produkty światowej klasy. Jesteśmy dumni, że polscy żołnierze doceniają jakość naszego sprzętu, czego efektem są coraz większe zamówienia zarówno w Fabryce Broni, jak również innych spółkach Grupy. To potwierdza kompetencje naszych zakładów i zaufanie, jakie pokładają w nas Siły Zbrojne RP oraz Ministerstwo Obrony Narodowej – powiedział Witold Słowik.

Prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. Adam Suliga stwierdził, że jest bardzo zadowolony, iż Wojsko Polskie zamawia następne partie karabinków MSBS GROT oraz pistoletów VIS 100.

– Cieszymy się, że polska armia kupuje nasze kolejne wyroby. Wiemy, że mają one bardzo dobrą opinię wśród użytkowników. To rozwiązania nowoczesne, skuteczne i bezpieczne, dostosowane do obecnego i przyszłego pola walki. Zarówno karabinki MSBS GROT, jak też pistolety VIS100 są odpowiedzią Fabryki Broni na oczekiwania i zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP – powiedział Adam Suliga.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazinf i fot: Fabryka Broni
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft