Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-10-13; 20:51:15 | Kultura
Teatr Powszechny z nagrodą
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu za organizację Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego został laureatem XX jubileuszowej edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego.

W Muzeum Sportu i Turystyki poznaliśmy 10 tegorocznych laureatów XX jubileuszowej edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. - W tym roku mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń do nagrody. Wybór najlepszych nie był łatwy, bo do konkursu zgłoszono nietuzinkowych ludzi, znakomite zespoły, stowarzyszenia - podkreślał marszałek Adam Struzik. - Laureaci Nagrody Marszałka to prawdziwe osobowości. W ciągu tych dwudziestu lat wyróżniliśmy wielu wspaniałych twórców. Dzięki nim kultura na Mazowszu jest tak ciekawa i różnorodna. Nagroda Marszałka często trafia również do ludzi aktywnych społecznie, którzy swój czas poświęcają dla innych - przekonuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik

W tym roku zgłoszonych do Nagrody Marszałka zostało 124 kandydatów, w tym 92 dotyczyły osób fizycznych a 32 - podmiotów niebędących osobami fizycznymi, np. zespoły, stowarzyszenia.

Podczas gali każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Galę tegorocznych Nagród Marszałka poprowadził Tomasz Kammel. Gwiazdą wieczoru był Marcin Wyrostek z zespołem oraz tancerzami Anną Głogowską i Marcinem Olszewskim.

Radomski Teatr to instytucja, która poza bieżącym repertuarem od ponad ćwierćwieku (od 1993 r.) organizuje Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, stawiających na nowo problem czytania i odczytania dzieła Gombrowicza w zmieniającej się rzeczywistości. Miejsce festiwalu nie jest przypadkowe - to właśnie z okolicami Radomia związany był pisarz (m.in. Małoszyce - miejsce jego urodzenia czy Wsola, w której bywał) i na tych ziemiach spoczywa niemal cała jego najbliższa rodzina. Festiwal odbywa się co dwa lata i ma charakter interdyscyplinarny - łączy teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Przegląd zainicjował ówczesny dyrektor teatru, Wojciech Kępczyński. Od tego czasu festiwal gości najlepsze teatry z Polski i zagranicy prezentujące twórczość Witolda Gombrowicza. Organizuje też konkurs dla młodych reżyserów na pomysł i realizację sceniczną wybranego tekstu Witolda Gombrowicza.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft