Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-10-15; 21:49:48 | Radomski
Kolejne wcielenie kandydatów do służby w 62 Batalionie Lekkiej Piechoty w Radomiu
Nietypowo, bo w poniedziałek, 14 października, ruszyła kolejna tura naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej. 80 ochotników niemal z całego województwa mazowieckiego stawiło się w Radomiu, aby rozpocząć szkolenie podstawowe Terytorialsa i zasilić szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Dla ochotników to sprawdzian kondycji, wytrwałości, ale też motywacji. Szkolenie zakończy się 27 października br., kiedy to żołnierze złożą uroczystą przysięgę wojskową w Radomiu - mówi płk Przemysław Owczarek, Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi wszystkich batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rot. Witolda Pileckiego.

Pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego to tzw. wcielenie. - Tego dnia ochotnicy otrzymali mundury i wyekwipowanie, to czas również na sprawy ewidencyjne i zakwaterowanie - mówi ppłk Łukasz Baranowski, Dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, który jest dowódcą całego zgrupowania. Intensywny dzień dopełniają badania i testy sprawności fizycznej, które obejmują "test wejściowy" i badanie współczynników budowy ciała (BMI). Wyniki tych testów są wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

- Podczas "szesnastki" ochotnicy uczą się przede wszystkim praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, udzielania pierwszej pomocy, topografii-wymienia dowódca jednostki. Bardzo ważną częścią szkolenia są zajęcia z taktyki, które scalają całą wiedzę podstawową Terytorialsa. Szkolenie kończy tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie ochotnicy nabyli podczas "szesnastki". - Poprzednie szkolenie podstawowe 62blp realizował w oparciu o obiekty poligonowe w m. Wędrzyn. W związku z powstaniem na terenie kompleksu koszarowego miasteczka kontenerowego to szkolenie realizujemy na radomskim Sadkowie – dodaje ppłk Baranowski.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego jest przysięga wojskowa, która odbędzie się 27 października br., o godz. 12.00 na terenie 42 BLSz. - W tym dniu zorganizowany będzie dzień otwartych koszar, będzie można zobaczyć sprzęt jakim dysponuje radomski batalion. Swoje stoisko zaprezentuje również 42BLSz. Nie może zabraknąć degustacji wojskowej grochówki. Na miejscu będzie również Mobilny Punkt Poboru Krwi, gdzie każdy będzie mógł złożyć symboliczny dar w postaci cząstki siebie i w ten sposób zrealizować misję WOT jaką jest wspieranie lokalnych społeczności. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców ziemi radomskiej do udziału w tym przedsięwzięciu – podsumowuje ppłk Łukasz Baranowski.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft