Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-11-07; 08:53:17 | Radom
Radomskie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości
Rozpoczęły się obchody 101. rocznicy powstania Republiki Radomskiej i odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jako datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmujemy 11 listopada, tymczasem Radom był wolny i samorządny już wcześniej. W sobotę, 2 listopada 1918 roku, po mszy za poległych w kościele św. Katarzyny, z gmachu Cesarsko-Królewskiej Komendy Powiatowej (dziś Urząd Miejski w Radomiu przy pl. Corazziego) zdjęto znaki okupacyjne, a zawieszono biało-czerwoną flagę, polskiego orła legionowego, herb Miasta Radomia i portret Józefa Piłsudskiego. W samo południe na frontowy balkon gmachu wyszli członkowie Komitetu Pięciu, komisarz Rządu Polskiego na powiat radomski Zygmunt Słomiński i komendant placu Józef Marjański. Do wiwatujących radomian przemówił wtedy Stanisław Kelles-Krauz: „Powiewały z tego balkonu sztandary carskie, pruskie, austriackie, jako symbole wrogich państw zaborczych. Obecnie – w imieniu Tymczasowego Komitetu Rządzącego – zawieszam nasz znak narodowy! Niech powiewa nad ich trony, na chwałę ludu polskiego, na pohybel wrogom! Niech żyje Polska!”.

Republika Radomska zajmuje szczególne miejsce w dziejach naszego miasta. W ubiegłym roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, Resursa Obywatelska przygotowała filmowy materiał „Dzienniki Republiki Radomskiej”. Dokument, dzień pod dniu, przypomina walkę i działania radomian w 1918 r. zmierzające do wyzwolenia miasta.

O szczegółach wydarzeń związanych ze 101. rocznicą odzyskania niepodległości można zapoznać się pod linkiem: http://www.radom.pl/page/6885,radomskie-obchody-101-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci.html

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft