Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-12-11; 12:47:21 | Radom
Finał Maratonu Pisania Listów
W najbliższy weekend (14-15 grudnia) przez 24 godziny radomianie znów będą odręcznie pisać listy w obronie osób, których prawa zostały złamane lub naruszone.

Po raz piąty w Radomiu odbędzie się finał akcji Maratonu Pisania Listów organizowanej przez Wyższą Szkołę Handlową, pod patronatem Amnesty International. Maraton Pisania Listów jest organizowany zawsze w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia.

W tym roku Amnesty International wytypowała dziesięciu walecznych, odważnych młodych ludzi z całego świata (wśród nich jest także grupa aktywistów), dla których dobro innych stało się wartością nadrzędną lub zostali niesłusznie posądzeni i oskarżeni. W wyniku niesprawiedliwości władz krajów, w których żyją, ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, a nawet już wydano niesprawiedliwe wyroki.

- Idea Maraton Pisania Listów została zainicjowana w 2001 roku w Polsce i urosła już do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. Uważam, że Polska, funkcjonując w realiach państwa demokratycznego, powinna upominać się o prawa człowieka w krajach, w których te prawa są notorycznie łamane. Bardzo się cieszę, że Radom w Maratonie Pisania Listów uczestniczy już po raz piąty i ja jako prezydent mogę po raz kolejny mieć w tej akcji swój udział. W tym roku zdecydowałem się napisać list do władz Iranu, domagający się uwolnienia Yasaman Aryani i jej matki Monireh Arabshahi, które walczą o prawa kobiet w swoim kraju. Obie zostały skazane na 16 lat więzienia za prowadzenie kampanii przeciwko dyskryminującym kobiety przepisom o przymusowym noszeniu hidżabu – powiedział prezydent Radosław Witkowski.

Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa są łamane. Poprzednie edycje Maratonu udowodniły, że takie listy mają moc sprawczą. Wiele osób, dla których pisano listy w poprzednich latach zostały uwolnione. – Ja również mam w tym swój osobisty udział. W 2016 roku napisałem list w obronie jednego z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie, który po 17 latach spędzonych w więzieniu został uwolniony. Z kolei w 2017 roku napisałem list w obronie Mahadine, cyberaktywisty z Czadu, który również odzyskał wolność. Mam nadzieję, że mój tegoroczny list również okaże się szczęśliwy i Yasaman Aryani oraz jej matka Monireh Arabshahi zostaną uwolnione. To tylko pokazuje, ze ta akcja jest niezwykle skuteczna - dodał prezydent Radosław Witkowski.

23 listopada wystartowała w Radomiu piąta edycja akcji odręcznego pisania listów w obronie nowych postaci. – Już mamy ponad 3000 napisanych listów. Podczas ubiegłorocznej akcji pobiliśmy rekord, pisząc wspólnie ze studentami, uczniami szkół patronackich oraz radomianami ponad 7000 listów. Mam nadzieję, że w tym roku pobijemy kolejny rekord, a przede wszystkim liczę na to, że po raz kolejny realnie wpłyniemy na losy osób, których prawa są łamane – powiedział dr Gerard Paweł Maj, kanclerz Wyższej Szkoły Handlowej.

Tegoroczny finał odbędzie się w dniach 14-15 grudnia (od godz. 12.00 w sobotę do godz. 12.00 w niedzielę) w siedzibie Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu - informuje radomski magistrat.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft