Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2019-12-20; 15:37:02 | Radomski
Powiat Radomski z budżetem na 2020 rok
Rada Powiatu Radomskiego przyjęła budżet na 2020 rok. Prognozowane wydatki wyniosą prawie 160 mln złotych. Inwestycje będą oscylowały wokół kwoty ponad 41 mln złotych.


Jeszcze przed uchwaleniem Wieloletniej Prognozy Finansowej, poprzedzającego głosowanie nad nowym budżetem powiatu, odbyła się dość długa dyskusja, podczas której radni opozycji pytali między innymi o całkowity koszt budowy szpitala w Pionkach, inwestycje w szpitalu w Iłży, a także różne zadania drogowe. Odpowiedzi udzielali starosta Waldemar Trelka oraz wicestarosta Roman Frąk, którzy przedstawili plan pozyskiwania funduszy nie tylko na inwestycje szpitalne. O zadaniach drogowych na 2020 rok mówiła z kolei Joanna Chojnacka, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych.

Następnie Anna Rogulska, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów, odczytała decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu.

Za przyjęciem uchwały budżetowej zagłosowało ostatecznie 19 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, a 2 nie zagłosowało wcale.

Dochody Powiatu Radomskiego zaplanowano na kwotę ponad 159 milionów złotych, z czego subwencja ogólna wyniesie 73,4 miliona złotych, a dotacje celowe 38,8 milionów złotych. Dochody własne powiatu to ponad 46,7 miliona złotych, z czego z tytułu podatków PIT i CIT ma wpłynąć ponad 27,8 miliona złotych. Wydatki zaplanowano w wysokości 168,8 miliona złotych. Przyjęty budżet ma deficyt w wysokości ponad 9,7 miliona złotych, a środki na jego pokrycie ma zapewnić kredyt bankowy.

W przyszłorocznym budżecie na inwestycje radni przeznaczyli 41,9 milionów złotych. niemal w całości kwota ta przeznaczona zostanie na drogi i ochronę zdrowia.

- Znaczną część tych środków wydamy na drogi. Zaplanowaliśmy 17 zadań za kwotę 26,5 miliona złotych, co stanowi 63 procent łącznej kwoty wydatków inwestycyjnych ujętych w budżecie – powiedział starosta Waldemar Trelka.

Dotacje na inwestycje w powiatowych placówkach ochrony zdrowia sięgną rekordowej kwoty 14,2 mln zł. Oznacza to również rekordowy, 34-procentowy udział w wydatkach majątkowych budżetu. Dla porównania – w 2018 roku wyniosły one tylko 0,8 miliona złotych, co pozwoliło na skromną, niespełna 3-procentową partycypację w całości nakładów inwestycyjnych.

Głównym beneficjentem inwestycyjnych dotacji będzie szpital w Pionkach. Na modernizację infrastruktury, która zwiększy dostępność oraz umożliwi poprawę jakości usług medycznych świadczonych przez pionkowski szpital i poradnie specjalistyczne, zarezerwowano 11,2 miliona złotych. To koszt m.in. szeroko zakrojonej rozbudowy i rewitalizacji obiektów, opracowania dokumentacji technicznej, zakupu wyposażenia.

Podczas ostatniej w 2019 roku sesji nie obyło się bez świątecznych akcentów. Nie zabrakło również bożonarodzeniowych akcentów. Najpierw Betlejemskie Światło Pokoju przekazali harcerze hufca Związku Harcerstwa Polskiego - Radom Powiat wraz z komendantem, podharcmistrzem Robertem Prusem. Później, podczas krótkiej przerwy w sesji, odbyło się spotkanie wigilijne, które stało się okazją do złożenia życzeń z racji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft