Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-02-10; 13:58:46 | Radomski
Współpraca w trosce o trzeźwość
Szkolenia dla osób zajmujących się profilaktyką uzależnień, zloty abstynentów czy konferencje dotyczące rozwiązywania problemów alkoholowych - to część działań, które będą wspólnie podejmowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej i Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich. Porozumienie wyznacza nowy etap w wieloletniej współpracy.

- Jako jednostka zajmująca się polityką społeczną na Mazowszu realizujemy Wojewódzki Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i w ramach tego programu wspieramy m.in. realizację programów profilaktyki - szczególnie dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych problemami alkoholowymi, przedsięwzięcia skierowane do dorosłych dzieci alkoholików. Organizujemy też konferencje, spotkania, które dotyczą problemów alkoholowych. Jest to wsparcie dla środowisk samopomocowych czy właśnie dla stowarzyszeń abstynenckich - mówi Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. - Współpraca z Mazowieckim Związkiem Stowarzyszeń Abstynenckich, który liczy ponad 5 tys. członków i zrzesza 47 stowarzyszeń z całego Mazowsza z pewnością zaowocuje wieloma ważnymi działaniami, które przyczynią się do poprawy życia mieszkańców naszego regionu.

Porozumienie zakłada wspólne organizowanie seminariów, spotkań, konferencji i szkoleń dla osób działających na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w środowiskach lokalnych. Podczas tych przedsięwzięć dochodzi nie tylko do wymiany doświadczeń, dyskusji o sytuacji lecznictwa odwykowego na Mazowszu, ale też zacieśnienia współpracy między poszczególnymi organizacjami i wzajemnego inspirowania się, a to owocuje zwiększeniem liczby osób wychodzących z nałogu.

- Ta współpraca tak naprawdę trwa od wielu lat - Mazowiecki Związek powstał w 2005 r. i od tamtej pory w zasadzie już się rozpoczęła. Porozumienie jest efektem wspólnego nabierania doświadczenia, uczenia się nawzajem od siebie tego, co pozwala działać na rzecz rodzin z problemem alkoholowym - wyjaśnia Bogdan Urban, prezes Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich. - Liczebność naszego związku stale rośnie, staramy się pozyskiwać nowe organizacje. Zwiększa się nie tylko liczba stowarzyszeń abstynenckich, ale przede wszystkim liczba osób pozostających w abstynencji. I to właśnie efekt współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. To czego uczą się ludzie na organizowanych warsztatach, zlotach, przekłada się na ich życie - na powrót do normalności, do właściwych ról społecznych. I śmiało mogę powiedzieć, że w tym porozumieniu inne województwa mają przykład modelowej współpracy ze związkami stowarzyszeń abstynenckich.

Dotychczas Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przeprowadziło z Mazowieckim Związkiem Stowarzyszeń Abstynenckich zorganizowało ponad 70 inicjatyw. Wśród nich są konferencje, wyjazdy na zloty profilaktyczne oraz wydarzenia profilaktyczno-integracyjnych - przypomina Hanna Maliszewska, Rzeczniczka Prasowa, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft