Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-02-20; 11:36:27 | Radom
Tłusty Czwartek – święto łasuchów
Tłusty Czwartek w tym roku obchodzimy 20 lutego. To niepowtarzalna okazja, aby choć raz w roku nie ograniczać się w jedzeniu i oddać słodkiej tradycji.


Tłusty Czwartek w kalendarzu chrześcijańskim obchodzony jest w ostatni czwartek przed wielkim postem, zwyczajowo nazywany jest także zapustami. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W naszym kraju tego dnia dozwolone jest objadanie się, bez liczenia kalorii.

Tego dnia królują głównie pączki i faworki, które w niektórych regionach Polki nazywane są chrustem lub chruścikami. Co ciekawe, w dawnych czasach Polacy objadali się pączkami nadziewanymi m.in. słoniną, boczkiem czy mięsem. Następnie „przekąski” te były zapijane wysokoprocentowym alkoholem.

Z Tłustym Czwartkiem związane jest staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”, a także przesąd mówiący, że jeśli ktoś w tym dniu nie zje ani jednego pączka to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Dlatego tego dnia bez wyrzutów sumienia możemy pozwolić sobie na chwileczkę zapomnienia i oddać się słodkiej polskiej tradycji.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazFoto: pixabay.com

powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft