Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-03-10; 09:44:24 | Kultura
Poetycko we Wsoli
Justyna Bargielska, poetka, pisarka i autorka dramatów będzie w najbliższą niedzielę gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Z dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia będzie rozmawiała Anna Spólna. Początek spotkania o godzinie 17.00.

Justyna Bargielska to jedna z ważniejszych poetek młodego pokolenia, głos wyrazisty i indywidualny. Jest laureatką trzeciej edycji konkursu im. R.M. Rilkego (2001), dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia (w roku 2010 i 2011). Krytycy twórczości prozatorskiej Bargielskiej zwracają uwagę na jej wybitną, językową wrażliwość, umiejętność przetwarzania rzeczywistości w gęstą substancję literatury, zwięzłą, ironiczną, czasami nieco surrealną (https://culture.pl/pl/tworca/justyna-bargielska). Surrealistyczny posmak ma też jej twórczość poetycka. Ten surrealizm nie ucieka jednak od codzienności, co, zdaniem krytyków, stanowi rzadką wartość we współczesnej poezji.

To, co charakteryzuje poetycką twórczość Bargielskiej, to pewna, dziecięca pierwotność w widzeniu świata, metafora oparta na nieoczekiwanym wykorzystaniu rzeczowników konkretnych, napięcie wynikające z naruszonej, pękniętej składni, burzącej nasze przyzwyczajenia językowe. Wśród tematów, jakie porusza są między innymi miłość jako utrata, przemijająca cielesność, doświadczanie śmiertelności. Wiersze Bargielskiej są niezwykle sugestywne, zapadające w pamięć – uważa Justyna Sobolewska.

W 2017 roku ukazała się pierwsza książka dla dzieci autorstwa Bargielskiej, "Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy", zilustrowana przez Patrycję Ochman. Mierzy się w niej z problemami, które obecnie dostrzegalne są w większym stopniu – innością, tożsamością i emigracją. Te problemy dotykają też dzieci. Bargielska zadaje trudne pytania używając przy tym przystępnego języka.

O literaturze i pisaniu z Justyną Bargielską w Muzeum Witolda Gombrowicza rozmawiać będzie dr hab. Anna Spólna, krytyczka literacka, świetna znawczyni współczesnej literatury, zwłaszcza poezji. Tematem spotkania będą szczególnie ostatnie publikacje poetki, w tym wydany w 2019 roku tom „Dziecko z darów”.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 marca, o godz. 17.00. Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobusem, który odjedzie o godz. 16.20 z przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem, ok. godziny 18.30. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft