Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-03-29; 23:02:26 | Radom
Nie żyje Krzysztof Penderecki
"To wielka strata dla całej polskiej kultury, ale też ogromna strata dla Radomia" - pisze prezydent Radosław Witkowski żegnając zmarłego wybitnego kompozytora prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Prezydent przypomina, że Krzysztof Penderecki był związany z Radomiem poprzez Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Arboretum". "To konkurs, który dawał szansę młodym twórcom, a jednocześnie znakomicie promował nasze miasto. Pięknie wpisywał się też w wielowiekową muzyczną tradycję Radomia. Przecież to tu tworzył najsłynniejszy polski kompozytor doby średniowiecza, Mikołaj z Radomia. Mistrzu, spoczywaj w pokoju" - napisał na Facebooku prezydent Radosław Witkowski.

Krzysztof Penderecki zmarł w wieku 86 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Krzysztof Penderecki za swoją pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród i odznaczeń państwowych. Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft