Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-04-05; 07:04:29 | Radom
Obchodzimy Niedzielę Palmową
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, który jest okresem wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa. Do tej pory w tym dniu wierni przynosili do kościołów palmy wielkanocne. Tegoroczne obchody będą miały odmienny charakter.

Jak wygląda tradycyjna palma wielkanocna? Jest ona wiązanką gałęzi wierzby, symbolizującej zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy, plecioną z suszonych traw oraz kwiatów. Często jest ozdobiona świeżymi kwiatami i kolorowymi wstążkami. Palma wielkanocna jest symbolem odradzającego się życia.

Niegdyś tradycją Niedzieli Palmowej była procesja z Jezuskiem Palmowym wożonym na osiołku, który był wnoszony do kościoła. Zwyczaj ten kultywowany był m.in. w Szydłowcu. W tym roku jednak, ze względu na stan epidemii, zarówno obchody Niedzieli Palmowej, jak i Triduum Paschalnego przeżywane będzie nieco inaczej.

Co zrobić, by pobożnie i owocnie przeżyć Wielki Tydzień w czasie kwarantanny, gdy ograniczona jest możliwość uczestniczenia w nabożeństwach w kościele? Jakie elementy wprowadzić do życia rodzinnego? Kilka wskazówek od ks. Sławomira Adamczyka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej zamieścił oficjalny portal diecezji: – Wydarzenia, które przeżywamy, skłaniają nas do ponownej refleksji nad rolą rodziny w naszym życiu. Warto przypomnieć, że Naród Wybrany ma swój początek w rodzinie. Synowie Jakuba, a więc bracia, dali początek pokoleniom Izraela. Również w rodzinach spotykali się pierwsi chrześcijanie i rozwój chrześcijaństwa dokonywał się przez rodziny. Gdy wspomnimy wiele wydarzeń z historii Kościoła, to również odkrywamy, że wiara przetrwała i umacniała się przede wszystkim dzięki wierze rodziców i dzieci, dzięki rodzinnej modlitwie. Tak było choćby w okresach zaborów. Pandemia koronawirusa sprawiła, że rodziny są razem, że mają dla siebie czas, że mogą więcej ze sobą rozmawiać, a także więcej się wspólnie modlić. W tym roku, gdy jest czas zagrożenia epidemią koronowirusa trzeba zrobić wszystko, aby najważniejsze obchody liturgiczne roku przeżyć możliwie jak najlepiej – mówi ks. Sławomir Adamczyk.

Foto: pixabay.com

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft