Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-04-30; 14:18:42 | Radom
Dwie oferty w przetargu na oczyszczenie zalewu na Borkach
Dwie firmy złożyły oferty w ogłoszonym przez Wodociągi Miejskie przetargu na modernizację i oczyszczenie zalewu na Borkach oraz stawów kolmatacyjnych.

Jedna opiewa na 5 mln 880 tys. złotych, a druga na 7 mln 133 tys. złotych. - Wartość obu ofert mieści się w kwocie, którą spółka zarezerwowała na realizację inwestycji. Jestem więc dobrej myśli, że przetarg uda się szybko rozstrzygnąć. To inwestycja, na którą na pewno radomianie czekają, i którą byliśmy gotowi rozpocząć wcześniej. Niestety Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska potrzebowała aż półtora roku na wydanie decyzji środowiskowej. Dopiero po jej uzyskaniu mogliśmy wystąpić o pozwolenie wodno-prawne i pozwolenie na budowę - przypomina prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z wytycznymi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, prace budowlane będą mogły być prowadzone tylko w okresie od 1 września do końca lutego. Taki też termin realizacji inwestycji został określony w ogłoszeniu przetargowym. Po 1 marca przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie napełnianie zbiornika wodą, po czym nastąpi odbiór końcowy prac.

Zgodnie z opracowaną koncepcją, prace obejmą m.in. przebudowę stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego, a także odmulenie koryta rzeki i oczyszczenie dna zalewu. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym na przykład montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

W tym roku zostaną także wykonane prace polegające na przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej na odcinku ok. 800 metrów. Zgodę na realizację tej inwestycji wydał właśnie Wojewoda Mazowiecki. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Kama Bis z Warszawy. Dobiegają końca także przygotowania do rozpoczęcia budowy polderów zalewowych na Cerekwiance.

Wszystkie prace będą prowadzone w ramach projektu LIFE współfinansowanego z funduszy unijnych - przypomina radomski magistrat.

fot. Łukasz Wójcik
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft