Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-06-17; 21:31:12 | Kultura
„Gombrowicz” znów otwarty. Muzeum zaprasza
Od piątku, 19 czerwca, ponownie otwarte będzie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Dla zwiedzających dostępna będzie stała ekspozycja biograficzna Ja, Gombrowicz – życie i twórczość Witolda Gombrowicza, a także nowa, plenerowa wystawa ustawiona w przypałacowym parku.


Po długim okresie przymusowego zamknięcia, Muzeum Witolda Gombrowicza już jest gotowe na ponowne przyjęcie zwiedzających. W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających do odwołania obowiązywać będzie specjalny regulamin zwiedzania. - Zainstalowaliśmy podajniki płynu do dezynfekcji rąk, przesłony z pleksi, opracowaliśmy nowy regulamin zwiedzania, zgodnie z którym w budynku będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż dziesięcioro widzów – mówi Tomasz Tyczyński, kurator muzeum. – To drobne utrudnienia, ale najbardziej cieszymy się z tego, że znów będziemy otwarci. Stęskniliśmy się za Państwem – dodaje szef placówki.

Od piątku ponownie udostępniona zwiedzającym będzie stała ekspozycja biograficzna Ja, Gombrowicz – życie i twórczość Witolda Gombrowicza, odwołująca się do dokumentów, fotografii, pamiątek osobistych, cytatów literackich. Sala dolna obrazuje okres „polski” w biografii pisarza, czyli czas do 1939 roku, kiedy to autor Ferdydurke wypłynął do Argentyny. Sale górne poświęcone są okresowi emigracyjnemu, czyli pobytowi Gombrowicza w Argentynie i Francji (z krótkim epizodem berlińskim).

W przypałacowym parku we Wsoli Muzeum Witolda Gombrowicza udostępniło plenerową wystawę „GOMBROWICZ”. Ekspozycja przygotowana została na zakończenie cyklu wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza. Prezentowana była w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, potem miała „podróżować” po Polsce, „odwiedzając” miejsca związane z biografią pisarza. Na jej trasie miał być m.in. Lublin, Kielce, Gdynia, a także Radom i Wsola. Sytuacja epidemiologiczna jednak zmieniła te plany i przestawiła kolejność. Wystawa składa się z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora Ferdydurke oraz świetnie wybrane fotografie. Autorzy wykorzystali fotografie wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk). Ich rozmieszczenie i aranżacja całości pozwoliła uzyskać ciekawy artystycznie efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.
Scenariusz wystawy przygotowali Anna Spólna i Tomasz Tyczyński, autorem koncepcji plastycznej jest Adam Orlewicz. Organizatorem wystawy jest Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Wystawa została zrealizowana dzięki dotacji z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Muzeum poleca także swoje produkcje multimedialne, udostępniane na profilu muzeum na FB oraz na stronach internetowych. Cykl „Gombrowicz? Polecam!” to krótkie filmiki nagrywane przez artystów (muzyków, aktorów, krytyków literackich, m.in. Muńka Staszczyka, Adama Ferency, Wojciecha Waglewskiego), w których opowiadają oni, jak trafili na Gombrowicza, dlaczego ten pisarz jest dla nich ważny, w jakim momencie zetknęli się z jego twórczością, a także czytają wybrane, ważne dla siebie fragmenty utworów autora Kosmosu. Placówka nadal zachęca także do obejrzenia pierwszych pięciu, powstałych w tym roku, odcinków cyklu „Kwadrans do matury”. Programy adresowane są głównie do uczniów szkół średnich, ale autorzy mają nadzieję, że spotkają się z zainteresowaniem wszystkich, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę. Programy zawierają nie tylko merytoryczne, syntetyczne omówienie poszczególnych powieści czy wierszy, ale także ciekawostki dotyczące zarówno utworów jak i ich twórców. Fragmenty dzieł czytają aktorzy radomskiego teatru: Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Jarosław Rabenda.

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tu wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał Pamiętnik z okresu dojrzewania – debiut literacki Gombrowicza oraz fragmenty słynnej powieści Ferdydurke.

W okresie letnim muzeum czynne jest codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), w godz. 10.00 – 17.00. Obowiązujący obecnie regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie www.muzeumgombrowicza.pl - czytamy w komunikacie MWG.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft