Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-06-22; 13:26:57 | Radomski
Radomscy terytorialsi wznowili działania punktu „Drive-Thru” w Skaryszewie
Nawet ponad sto wymazów mogą pobrać radomscy terytorialsi w ramach punktu „Test&GO”, w ciągu najbliższych dni. Mobilne centrum poboru wymazów od pracowników sezonowych, zostało otwarte w ubiegłym tygodniu w Skaryszewie.

Dzięki punktowi, z którego skorzystać mogą przedsiębiorcy z pięciu powiatów regionu radomskiego zmniejsza się ryzyko zakażenia koronawirusem wśród pracowników sezonowych, rolników i lokalnych społeczności.

Mobilny punkt poboru wymazów zlokalizowany został na placu przed Publiczną Szkołą Podstawową w Skaryszewie. Pierwsze próbki w utworzonym i prowadzonym przez żołnierzy 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu punkcie pobrane zostały już w ubiegły piątek i sobotę – tuż po uruchomieniu skaryszewskiego „Drive Thru”.

Wymazy pobierają żołnierze Obrony Terytorialnej z Radomia. Obsługują oni punkt badań składający się z kontenerów i namiotów podzielonych na pięć stref. Są to: strefa wyczekiwania, ewidencji, pobierania wymazów do badań oraz dekontaminacji i odpoczynku. Natomiast z badań mogą skorzystać pracownicy sezonowi, którzy z zagranicy przyjechali do pracy do powiatów: lipskiego, szydłowieckiego, radomskiego, przysuskiego, kozienickiego oraz z Radomia.
Punkt poboru wymazów zapewnia bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Jego ogromną zaletą jest fakt, że wszystko odbywa się bez wysiadania z samochodu, a cała procedura trwa około kilkunastu minut.

- Wystarczy uchylić szybę, a nasi żołnierze sprawnie i z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych pobiorą wymaz – mówi ppłk Łukasz Baranowski. - Dzięki temu pracodawcy wiedzą, czy ich zagraniczni pomocnicy mogą iść do pracy czy powinni zostać przebywać w izolacji. Patrząc szerzej, wirus nie rozprzestrzenia się na kolejne osoby, więc na wykonywanych tu badaniach korzystają wszyscy mieszkańcy regionu radomskiego.

Bezpieczeństwo żołnierzy obsługujących punkt również jest zapewnione – wszyscy terytorialsi stacjonujący w Skaryszewie wyposażeni są w środki ochrony osobistej, jak maseczki czy płyny do dezynfekcji. Natomiast ci, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami badanymi, ubrani są w specjalistyczne kombinezony ochronne.

Osoba, od której pobierany jest wymaz musi być ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego, a na badania zgłasza się przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W ten sposób zainteresowani badaniami nie gromadzą się przy miasteczku kontenerowym, a stawiają się w nim o konkretnej, ustalonej godzinie.

Mobilny punkt „Drive-Thru” w Skaryszewie obsługiwany przez radomskich terytorialsów, jest pierwszym tego typu miejsce w powiecie radomskim. Podobne funkcjonują już w Grójcu, Czerwińsku czy Garwolinie i przynoszą pierwsze efekty, dzięki nim udało się wychwycić już kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft