Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-06-23; 09:01:46 | Radomski
Budżet Obywatelski Mazowsza na ostatniej prostej
Tylko do końca czerwca można składać propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli jest 25 mln zł. Do tej pory złożonych zostało 49 projektów.

- Jako jeden z niewielu regionów zdecydowaliśmy się uruchomić w tym roku budżet obywatelski. Mimo trwającej epidemii, nie rezygnujemy z jego realizacji. Dlatego zachęcam Państwa do aktywnego udziału w tym projekcie. Zostało jeszcze tylko parę dni na zgłaszanie swoich pomysłów - zachęca członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Mazowsze jest wśród pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pulę podregionalną i 20 proc. (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.

Do tej pory mieszkańcy Mazowsza zgłosili 49 projektów, a nad kolejnymi 100 trwają końcowe prace. 12 projektów na kwotę ponad 6 mln zł dotyczy zadań ogólnowojewódzkich i 35 na kwotę ponad 14,6 mln zł - podregionalnych. 9 projektów to propozycje działań i inwestycji na terenie podregionu siedleckiego, 7 - radomskiego, 6 - ostrołęckiego, 5 - ciechanowskiego, 4 - płockiego, po 2 - warszawskiego-zachodniego i Warszawy oraz po 1 - warszawskiego-zachodniego i żyrardowskiego.

Zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty dotyczą różnych dziedzin życia. Są wśród nich zarówno te dotyczące budowy zatok autobusowych, chodników czy ścieżek pieszo-rowerowych przy drogach wojewódzkich, jak i te dotyczące budowy boiska wielofunkcyjnego, różnego rodzaju akcji profilaktycznych skierowanych np. do seniorów czy ochrony zabytków.

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W przypadku osób małoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Do BOM można zgłaszać projekty inwestycyjne, dotyczące np. budowy lub modernizacji placów zabaw, siłowni plenerowych, jak i te nieinwestycyjne czyli np. warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze dla dzieci, młodzieży czy seniorów, a także wydarzenia kulturalne.

Maksymalna wartość projektu inwestycyjnego to 1 mln zł, a nieinwestycyjnego - 200 tys. zł.

Zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań własnych województwa - np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa.

Projekty można zgłaszać na odpowiednim formularzu online, za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonej platformy do obsługi BOM, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Platforma będzie dostępna na stronie internetowej bom.mazovia.pl tylko do końca czerwca br.

Ostatecznie o tym, które projekty zostaną zrealizowane, zadecydują mieszkańcy w drodze głosowania. Głosowanie potrwa od 26 października do 16 listopada br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy - jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można będzie wyłącznie internetowo za pośrednictwem platformy internetowej lub w siedzibie urzędu lub w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.

- Ta edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza to nasz debiut. Zależy nam, by jak najwięcej projektów pozytywnie przeszło proces oceny i zostało poddanych pod głosowanie mieszkańców. Dlatego zachęcamy mieszkańców do kontaktowania się z nami jeszcze przed oficjalnym złożeniem projektu. Przesłanie roboczej wersji projektu daje nam szansę na wstępną ocenę i wskazanie ewentualnych kwestii wymagających poprawy - podkreśla Sara Michalska zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych.

Wszystkie informacje dotyczące BOM - wskazówki jak poprawnie przygotować projekt, wykaz zadań województwa, mapa mienia, a także inspiracje dla projektodawców, są dostępne na stronie internetowej bom.mazovia.pl. Utworzony został także profil na Facebooku @budzetobywatelskiMazowsza - informuje Marta Milewska, Rzeczniczka Prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft