Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-06-23; 17:21:19 | Kultura
Historyczna wystawa na deptaku
„Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76” – taki tytuł nosi wystawa, którą można oglądać na placu Corazziego. Została ona przygotowana z okazji zbliżającej się 44. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.

Powstała w oparciu o materiały, które znalazły się w albumie wydanym w zeszłym roku we współpracy z wydawnictwem Unitex. Na wystawie, na 24 planszach są prezentowane m.in. unikatowe zdjęcia i dokumenty przedstawiające przyczyny, przebieg oraz konsekwencje robotniczego protestu, w tym także represje jakie dotknęły jego uczestników. Można też zobaczyć w jaki sposób o robotniczym zrywie pisała ówczesna prasa.

Materiały udostępnił m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe, Muzeum im. J. Malczewskiego, Fundacja Ośrodek KARTA w Warszawie, Radomska Biblioteka Cyfrowa i Wyższe Seminarium Duchowne. Część zdjęć pochodzi także z kolekcji prywatnych.

Wystawa przypomina także przebieg uroczystości organizowanych od 2016 roku pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. To m.in. widowiska muzyczne, wystawy, pikniki historyczne i wiele innych wydarzeń przypominających wydarzenia z czerwca 1976 roku. Warto przypomnieć, że obchody 40. rocznicy zwyciężyły w ogólnopolskim plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.

Wystawę na placu Corazziego będzie można oglądać do 17 lipca - informuje radomski magistrat.

fot. Łukasz Wójcik/UMRadom
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft