Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-06-25; 23:28:25 | Radom
Nie mieszaj - Segreguj!
Segregowanie odpadów jest obowiązkowe. Kto tego nie robi, od 1 lipca musi się liczyć z dwukrotnie wyższą opłatą. Dotyczy to wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Segregowanie odpadów jest obowiązkowe zarówno w zabudowie jedno-, jak i wielorodzinnej.

– Dotychczas w składanych deklaracjach mieszkańcy sami określali czy zbierają odpady selektywnie czy też nie. Wybierali tym samym niższą lub wyższą stawkę opłaty. W nowych deklaracjach takiego wyboru już nie ma. Teraz segregowanie odpadów jest dla wszystkich obowiązkowe – tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, osobom, które nie będą się wywiązywały z obowiązku segregowania śmieci, mogą być naliczane opłaty w wysokości od dwu- do czterokrotności stawki podstawowej. W Radomiu, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, przez pierwszy rok będzie to dwukrotność. – W pierwszej kolejności będziemy się starali przede wszystkim edukować mieszkańców, ale jeżeli sytuacja będzie się powtarzała, będziemy musieli naliczać zwiększone opłaty. Rozumiem, że w zabudowie wielorodzinnej będzie dochodzić do pewnego rodzaju współodpowiedzialności. Dlatego apelujemy do mieszkańców bloków, żeby zwracali uwagę nie tylko na to jak sami wyrzucają śmieci, ale także czy nasi sąsiedzi segregują odpady – zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W związku z nowymi przepisami, właściciele nieruchomości, którzy dotychczas tego nie robili, będą musieli złożyć nowe deklaracje i określić nową opłatę obliczoną z zastosowaniem stawek dla odpadów zbieranych selektywnie. Formularz deklaracji dostępny jest na stronie: http://www.radom.pl/page/2995,deklaracje-o-wysokosci-oplat-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-.html.

Deklaracje można przesłać pocztą lub składać elektronicznie za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (www.bip.radom.pl) lub na stronie www.ibom.radom.pl (Internetowe Biuro Mieszkańca) w zakładce składanie wniosku online oraz w formie papierowej w urnie udostępnionej w holu Urzędu Miejskiego przy wejściu od ul. Żeromskiego 53.

Przypominamy także, że od 1 lipca 2020 r. właścicieli nieruchomości jednorodzinnych będą obowiązywać nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Szczegółowe informacje na temat gospodarki odpadami, w tym także zasad selektywnego ich gromadzenia są dostępne na stronie: http://www.radom.pl/page/2690,system-gospodarki-odpadami-komunalnymi.html

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft