Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-08-13; 21:23:28 | Radom
Uczcimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Przed nami obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. W związku z pandemią będą one ograniczone - informuje radomski magistrat.

W piątek, 14 sierpnia o godz. 18.00 Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska zaprasza na projekcje dwóch filmów związanych z wojną polsko - bolszewicką. Będzie można obejrzeć niemy film Ryszarda Bolesławskiego „Cud nad Wisłą” z roku 1921 oraz najnowszą produkcję Studia Filmowego Resursy „Twoje życie za moje życie" w reż. Elwiry Dzikowskiej. Film Bolesławskiego to dramat patriotyczny ilustrujący epizody wojny z bolszewicką Rosją. W roli głównej Jadwiga Smosarska - największa gwiazda kina polskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z kolei dokument Resursy opowiada o życiu i działalności Teresy Grodzińskiej - radomianki, harcerki i sanitariuszki, bohaterki wojny polsko-bolszewickiej, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari. Obie projekcje zostaną poprzedzone merytorycznym wprowadzeniem. Wstęp wolny.

Również 14 sierpnia o godz. 19.30 na dziedzińcu radomskiego ratusza (ul. Rynek 1), rozpocznie się wydarzenie przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Chorągiew Mazowiecką ZHP Hufiec Radom-Miasto. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Armii Ochotniczej w Radomiu zostanie odsłonięta tablica „W hołdzie ochotnikom z Ziemi Radomskiej, a wśród nich przeszło 600 druhom radomskiej chorągwi harcerzy oraz druhnom pogotowia wojennego harcerek, którzy w chwili śmiertelnego zagrożenia Ojczyzny stanęli w szeregach Wojska Polskiego i służb pomocniczych do walki z bolszewickim najazdem”. Będzie można też obejrzeć wystawę „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” oraz trzecią część filmu „Radomianie dla Niepodległej - Na polu chwały 1920”.

W sobotę, 15 sierpnia o godz. 10.00 Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy 72 p.p. im. D. Czachowskiego zaprasza na uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy 72 p.p. przy ul. Malczewskiego.
Natomiast o godz. 12.00 w kościele garnizonowym rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, po której na placu przed kościołem odczytany zostanie Apel Pamięci, a następnie przedstawiciele władz i służb mundurowych złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W niedzielę, 16 sierpnia w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu podczas mszy św. o godz. 18.00 poświęcona zostanie tablica ku czci Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wanda Malczewska herbu Tarnawa (1822 - 1896) pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należał poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Dzięki działalności patriotycznej (m.in. w czasie powstania styczniowego), społecznej i wychowawczej weszła do grona wybitnych radomian i Polaków. Była też mistyczką, która przewidziała wydarzenia 1920 roku. Na uroczystość zapraszają Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu oraz Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft