Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-08-28; 11:28:43 | Radom
Uroczystości poświęcone Teresie Grodzińskiej
W roku stulecia Bitwy Warszawskiej, Prezydent Miasta Radomia zwrócił się z wnioskiem do Rady Miejskiej w Radomiu o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia Józefowi Marjańskiemu oraz Teresie Grodzińskiej. A już 30 sierpnia odbędą się uroczystości poświęcone Teresie Grodzińskiej.

Józef Marjański był radomianinem, żołnierzem legionów Piłsudskiego, Polskiej Organizacji Wojskowej, współtwórcą Republiki Radomskiej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Był trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i pośmiertnie orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Józef Piłsudski mówił o nim „pierwszy z dzielnych”.

Teresa Grodzińska to sanitariuszka, która odznaczyła się bohaterską postawą i męczeńsko zginęła podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Jako pierwsza Polka została odznaczona pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. W najbliższą niedzielę 30 sierpnia odbędą się uroczystości upamiętniające jej postać. O godz. 11.00 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Teresy Grodzińskiej na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu (zbiórka przy figurze Anioła Ciszy). Natomiast o godz. 12.00 w Kościele Garnizonowym (plac Konstytucji 3 Maja w Radomiu) rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji Teresy Grodzińskiej z udziałem chóru i solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft