Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-09-14; 14:16:08 | Radom
Zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Specjalna linia przyśpieszona E, konkurs na nazwy autobusów elektrycznych, dwie wyprawy rowerowe poza miasto i podsumowanie tak zwanych działań trwałych, a 22 września bezpłatna komunikacja i darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów - to elementy obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020 w Radomiu.

Zgodnie z wytycznymi tematycznymi motywem przewodnim kampanii w Europie jest tym razem hasło: "Zeroemisyjna mobilność dla każdego". Promuje ono ambitne cele osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie aż do 2050 roku, a jednocześnie podkreśla znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich ludzi.

Ze względu na to, że w odróżnieniu od poprzednich lat Dzień bez Samochodu wypada w tym roku we wtorek nie będzie tym razem okolicznościowego festynu. Przez cały tydzień, od 16 do 22 września, w godzinach 13:00-20:00 będzie kursowała specjalna linia przyśpieszona, oznaczona symbolem E (jak ekologia, elektromobilność itp.). Będą ją obsługiwały oczywiście autobusy elektryczne. Trasa będzie okrężna, tylko z jednym przystankiem końcowym na Gołębiowie I.

MPK Radom ogłosiło konkurs mający na celu wyłonienie symbolicznych nazw dla kolejnych tego typu pojazdów, które wyjadą na ulice Radomia już za kilka miesięcy - w połowie 2021 roku. Od 16 do 21 września, czyli w trakcie obchodów ETZT, będzie trwać głosowanie internetowe na 20 wybranych przez komisję najciekawszych nazw. Wyłonionych zostanie w ten sposób dziewięć zwycięskich, a MPK poda wyniki w Dniu bez Samochodu (22 września).

Tak jak w poprzednich latach, również tym razem Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji będzie publikował na swojej stronie informacje podsumowujące to, co zostało zrealizowane w ramach zrównoważonej mobilności w ciągu ostatniego roku, od 23 września do teraz.

Do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Radomiu włączyli się też organizatorzy dwóch cyklicznych wycieczek rowerowych: Jazdy z miasta! (Gazeta Wyborcza, salon rowerowy Rodex i Bractwo Rowerowe) oraz Co Za Jazdy! (Radomska Grupa Mediowa). Obie wyprawy - cieszące się zawsze ogromnym zainteresowaniem - odbędą się w niedzielę, 20 września. Kierunkiem docelowym pierwszej będą Pionki, a drugiej - Szydłowiec.

Ostatnim elementem ETZT jest tradycyjnie Dzień bez Samochodu (22 września). Podróże radomską komunikacją miejską (dotyczy to wszystkich linii dziennych lub nocnych na całej ich długości, czyli również poza granicami Radomia oraz specjalnej linii E) będą w godzinach od 0:00 do 23:59 bezpłatne dla wszystkich pasażerów. Takie uprawnienie przysługuje już kolejny raz na podstawie obowiązującej uchwały Rady Miejskiej.

W Dniu bez Samochodu zaprasza również wszystkich zainteresowanych na darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów przy ulicy Curie-Skłodowskiej 4. Około 60 prezentowanych w placówce eksponatów dokładnie pokazuje pełną historię roweru, od narodzin ponad 200 lat temu do lat osiemdziesiątych minionego wieku. Na żywo będzie można tam obejrzeć między innymi archaiczny welocyped, bicykle i rower bambusowy oraz przypomnieć sobie czasy dzieciństwa spędzone na składaku Wigry-3 bądź Pelikanie.

Źródło: MZDiK

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft