Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-11-03; 15:29:26 | Radom
Dwa zabytkowe nagrobki zyskały nowe oblicze
Dzięki wspólnemu działaniu i trosce Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego oraz parafii pw. Św. Wacława w Radomiu, zarządcy nekropolii, zakończyły się tegoroczne renowacje dwóch zabytkowych nagrobków.

Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego renowacji poddane zostały nagrobki ks. Walentego Błochowicza oraz Wojciecha i Tekli Guzewiczów. Łączny koszt prac wykonanych przez pracownię Grzegorza Świerczyńskiego, to ponad 71 tys. zł.

- Tegoroczne prace konserwatorskie, współfinansowane z dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały wykonane z największą pieczołowitością przez pracownię Grzegorza Świerczyńskiego. Nagrobek ks. Walentego Błochowicza został wykonany z piaskowca szydłowieckiego, w formie obelisku z kanelowaną kolumną i ażurowym zwieńczeniem. Koszt tej renowacji, to blisko 33 tys. zł.

Nagrobek Wojciecha i Tekli Guzewiczów, wykonany został w formie steli, zwieńczonej obeliskiem silnie zwężającym się ku górze, ustawionym na sześciu kulach i również wykonany z piaskowca szydłowieckiego. Koszt tej renowacji, to 38 tys. zł. – informuje Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego z powodu epidemii koronawirusa, nie prowadził w tym roku tradycyjnej kwesty. Społecznicy proszą, aby datki na ratowanie zabytkowych nagrobków, ofiarodawcy składali w listopadzie do dużej skarbony przy wejściu na cmentarz (bezpośrednio za bramą) od ul. Limanowskiego lub przekazywali na konto Komitetu.

Źródło: SKOZCR w Radomiu Zobacz


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft