Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-11-13; 11:19:52 | Kultura
Przed nami prolog festiwalu "Opętani Literaturą"
W dwóch odsłonach odbędzie się bieżąca edycja festiwalu literackiego „Opętani literaturą”, którą przygotowuje Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Ze względu na sytuację epidemiologiczną 19 i 20 listopada muzeum zaprasza do internetu na prolog festiwalu. Główna część imprezy przesunięta została na wiosnę przyszłego roku.

(NIE)NORMALNOŚĆ - hasło tegorocznego festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ okazało się prorocze. Najpierw organizatorzy Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, której rozstrzygnięciu festiwal towarzyszy od pięciu lat, postanowili wydarzenia przesunąć na listopad. Teraz wobec jeszcze gorszej sytuacji epidemicznej przekładają niemal wszystkie festiwalowe imprezy. Jednak w dniach 19 i 20 listopada zapraszają na prolog do OPĘTANYCH.

W listopadzie odbędą się dwie rozmowy oraz kameralne wręczenie Nagrody zwyciężczyni tegorocznego konkursu. Wszystkie te wydarzenia bez publiczności, wyłącznie w transmisji internetowej. – Gdy w czerwcu decydowaliśmy się przesunąć festiwal na listopad, mieliśmy nadzieję, że będziemy mogli zaprosić do udziału w nim naszą wspaniałą publiczność – mówi Tomasz Tyczyński, szef festiwalu i Muzeum Witolda Gombrowicza, sekretarz Nagrody. – Byliśmy jednak nazbyt optymistyczni, sytuacja jest teraz gorsza, zmuszeni jesteśmy zejść do internetu, a to dla nas środek bardzo zastępczy, bo prawdziwą energię daje tylko bezpośrednie spotkanie z publicznością. Dlatego też, jak mówi Tyczyński, w internecie transmitowane będzie to, co organizatorzy nazwali prologiem festiwalu.

19 listopada o godzinie 18.00 kurator Muzeum Gombrowicza porozmawia z ubiegłoroczną laureatką Olgą Hund, za pośrednictwem internetu, autorka „Psów ras drobnych” mieszka bowiem teraz w czeskiej Pradze. Jeden z tematów rozmowy nasuwa się sam: świat szpitala psychiatrycznego z powieści Hund dziś może się wydawać prefiguracją pandemicznej rzeczywistości.

20 listopada o 17.30 organizatorzy festiwalu zapraszają na transmisję koncertu Gaby Kulki oraz krótkiej, kameralnej uroczystości wręczenia Nagrody, którą poprowadzi Michał Nogaś. On też porozmawia z Barbarą Sadurską (na zdjęciu), nagrodzoną w tym roku za „Mapę”. Początek rozmowy o godz. 19.00.

Wcześniej przez pięć dni na stronach Muzeum Witolda Gombrowicza publikowane będą fragmenty książek nominowanych do Nagrody Gombrowicza w interpretacji wybitnych aktorów: Doroty Segdy, Andrzeja Seweryna, Mirosława Baki, Adama Ferencego i Romy Gąsiorowskiej.
- Reszta wydarzeń festiwalowych wiosną przyszłego roku – zapowiada Tomasz Tyczyński. – Nie będziemy już zgadywać, co stanie się z epidemią, przewidywać, czy będzie normalnie, po prostu festiwal zorganizujemy w maju lub na początku czerwca, kiedy wszystkie wydarzenia będą mogły odbywać się z udziałem publiczności w bezpieczniejszym sanitarnie wsolskim parku i przestrzeniach miejskich Radomia.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft