Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2020-11-23; 10:19:26 | Radom
Nagroda Literacka im. Gombrowicza wręczona
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczona. Zgodnie z ogłoszonym we wrześniu werdyktem jury, otrzymała ją Barbara Sadurska za książkę "Mapa". Wręczenie nagrody za najlepszy debiut prozatorski odbyło się podczas kameralnej uroczystości w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

- Serdecznie gratuluję laureatce. Mamy świadomość, że od pięciu lat tworzymy dzieło niezwykłe, bo dziś jest to już jedna z pięciu najważniejszych nagród literackich w naszym kraju. To nas niezwykle cieszy. Z jednej strony wpływa na promocję Radomia i radomskiej kultury, a jednocześnie jest to nagroda wyjątkowa, bo nagroda dla debiutantów. A wiadomo, że na początku wielkiej kariery pojawiają się problemy. Mam nadzieję, że ta nagroda będzie ułatwiała start do wielkiej międzynarodowej kariery i pozwoli laureatce rozwijać skrzydła - mówił podczas uroczystości prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez Prezydenta Radomia, a współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Nagrodę można otrzymać za debiut lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną. W tym roku jurorzy oceniali ponad sto książek. Laureatka otrzymała czek na 40 000 złotych. - Cieszę się ogromnie, że widzimy się w Muzeum Gombrowicza. Jestem niezwykle dumna i szczęśliwa, że tej nagrodzie patronuje właśnie Witold Gombrowicz. To jest zupełnie niesamowite. W kwietniu i w maju, kiedy poddawałam się kwarantannie, przez osiem tygodni czytałam sobie jego Dzienniki, bo one są świetnym komentarzem do tego, co się dzisiaj dzieje. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak bardzo jego głos jest aktualny. On wyłapywał wszelkie absurdy i ironie. Traktował oczywistości pod włos. To mi się w nim bardzo podoba i naprawdę jestem zachwycona, że otrzymuję dzisiaj nagrodę imienia Gombrowicza. Zastanawiam się, jak skomentowałby wydarzenia z października i listopada 2020 roku. Brakuje mi dzisiaj jego głosu, jego dystansu - mówiła po odebraniu nagrody Barbara Sadurska.

Honorową Patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz, Mecenasem - Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Nagrodę wspierają też Wodociągi Miejskie w Radomiu i Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

Co roku wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza jest częścią festiwalu literackiego "Opętani Literaturę". W tym roku festiwal został podzielony na dwie odsłony. Pierwsza została przeniesiona do internetu. Można było posłuchać rozmowy Tomasza Tyczyńskiego z ubiegłoroczną laureatką Olgą Hund oraz koncertu Gaby Kulki, który towarzyszył wręczeniu tegorocznej nagrody - przypomina radomski magistrat.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft