Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2021-01-05; 10:42:40 | Kultura
Dr Adam Duszyk p.o. zastępcy dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę powierzającą pełnienie obowiązków zastępcy dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Adamowi Duszykowi. Odwołał jednocześnie z tej funkcji dotychczasowego zastępcę - Halinę Styczeń.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować dyrektorowi Leszkowi Ruszczykowi za tak ogromny kredyt zaufania. Została mi powierzona bardzo odpowiedzialna funkcja. Muzeum im. Jacka Malczewskiego jest to instytucja, która zajmuje się kulturą, historią nie tylko naszego miasta, ale także dorobkiem narodowym, którym możemy się poszczycić – mówił p.o. zastępcy dyrektora Adam Duszyk.

W zakresie obowiązków zastępcy znajdą się m.in. kwestie merytoryczne. – W przyszłym roku rozpoczynamy budowę wystawy w Muzeum Historii Radomia, które będzie stałą częścią Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zajmę się także innymi koncepcjami merytorycznymi, którymi będziemy się zajmować jeszcze w tym roku – mówił Adam Duszyk.

Dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk podkreśla ogromne zaangażowanie nowego pełniącego obowiązku zastępcy dyrektora. – To bardzo dobrze rokuje. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy realizować wszystkie zamierzone plany i inwestycje w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – powiedział dyrektor Ruszczyk.

dr Adam Benon Duszyk urodził się 6 listopada 1972 roku w Radzyniu Podlaskim. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. W 1996 roku ukończył studia wyższe w Instytucie Historii UMCS. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium Konstytucjonalizmu (Wydział Prawa i Administracji UMCS), Podyplomowego Studium Filozofii i Etyki (Uniwersytet Warszawski), Studiów Podyplomowych - Zarządzanie Kulturą (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytet Jagielloński). W 2005 roku doktoryzował się na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.
Od 1996 roku mieszka w Radomiu. W latach 1996-2006 pracował na stanowisku nauczyciela historii, wiedzy o społeczeństwie oraz konstytucjonalizmu (program autorski) w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego; w latach 2006-2021 pracował w VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Był wykładowcą akademickim w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza oraz Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka. Pracował także jako edukator w Polskim Przedsiębiorstwie Wydawnictw Kartograficznych. Od roku 2019 jest pracownikiem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odpowiedzialnym za realizację budowy Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach „Gąski” i „Esterki”.

Oprócz zaangażowania w pracę dydaktyczną i wychowawczą, jest także aktywny na polu działalności naukowo-badawczej (w swoim dorobku posiada ponad 50 publikacji naukowych w tym kilka książek. Jest współautorem pierwszego w Polsce multimedialnego podręcznika o historii Radomia). W bieżącym roku zakończył realizację grantu naukowego (2016-2021). „Kooperatyzm – między ideą a praktyką” na Uniwersytecie Warszawskim. Z każdą klasą, której był wychowawcą zrealizował projekt naukowy zakończony publikacją. (Np. „Radomskie marzenia”, „Plan B. Szkice z historii alternatywnej”, „Radomianie w Katyniu”). W ramach rozszerzania historycznej oferty edukacyjnej zorganizował Szkolną Grupę Rekonstrukcji Historycznej w barwach 145. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. Trzynastu uczniów w mundurach i wyposażeniu z epoki, pod jego kierunkiem, kultywowało polskie tradycje patriotyczne i wojskowe, związane przede wszystkim z historią naszego miasta. To z tego pułku powstał 72. pułk piechoty im. Dionizego Czachowskiego. Z jego inicjatywy powstała także grupa żeńska: Ochotnicza Legia Kobiet (Obrończynie Lwowa Aleksandry Zagórskiej).

Prowadzone przez pana Duszyka grupy reprezentowały nasze miasto podczas uroczystości patriotycznych w Warszawie (Ogólnopolskie obchody 100-lecia powstania „Błękitnej Armii” oraz Dzień Zdobycia Bastylii w Ambasadzie Republiki Francuskiej). Jego podopieczni zagrali także w pełnometrażowym filmie o generale Józefie Hallerze.
Ze swoimi inicjatywami wychodzi szeroko poza Radom Kielce 2015, Tczew 2016. Warszawa 2017, Lesznowola 2017, Zbąszyń 2017, Biała Rawska 2017, Grudziądz 2019.

W formie spektakularnego Happeningu przypomniał radomianom, że pierwszy antykomunistyczny protest w Polsce Ludowej miał miejsce już 30 października 1945 roku w grodzie nad Mleczną. Co zostało opisane w redagowanym przez niego czwartym numerze „Nowego Filarety” (pismo wydawane przez VI LO, będące kontynuacją przedwojennego „Filarety”).
Od 15 lat rokrocznie organizuje „Marsz Wolności” z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada cała społeczność szkolna, władze Radomia oraz zaproszeni goście (łącznie około tysiąc osób) biorą udział w inscenizacjach historycznych związanych z odzyskaniem przez nasze miasto niepodległości. Pan Adam Duszyk stara się przy tej okazji wypromować termin „Republiki Radomskiej”. Dzięki jego staraniom radomianie na żywo poznają najważniejsze wątki z historii Polski i Radomia.

Był pomysłodawcą, redagował i doprowadził do wydania książki „Szkice z dziejów radomskiej oświaty”. Była to pierwsza w Radomiu publikacja inaugurująca obchody Jubileuszu 100-lecia Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej.

Bardzo często wygłasza prelekcje historyczne dla różnych środowisk w Radomiu oraz angażuje się w działania radomskich instytucji kultury. Od samego początku uczestniczył we wszystkich edycjach „Uliczki Tradycji” współorganizując sesje naukowe, wygłaszając wykłady i przygotowując grupy rekonstrukcyjne. W podobnym zakresie współpracuje z „Łaźnią” i Biblioteką Miejską.

W latach 2007-2010 pełnił funkcję Prezesa Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W tym czasie RTN wydał 30 publikacji naukowych i zorganizował 10 konferencji naukowych w tym międzynarodowe. Z jego publikacji popularno-naukowych 25 dotyczy historii regionu radomskiego i Radomia.

Działania dr. Adama Duszyka stały się zauważalne przez takie periodyki jak „Newsweek Polska”, „Głos Niedzielny”, „Wiadomości Historyczne”, „Nowy Obywatel”, „Mówią Wieki” oraz prasę lokalną.
Ponadto nagrał kilka audycji historycznych, które dotyczyły historii Radomia dla Radia Plus, Radia Mazowsze, Radia Rekord. Dla Radia Radom nagrywa stały cykl audycji: „Radomskie portrety”. Uczestniczył w wielu filmowych produkcjach historycznych „Resursy Obywatelskiej” (Katyń, Tadeusz Brzęk – Osiński, Cichociemni, Ksiądz Józef Rokoszny, Historia banków radomskich, My chcemy światła…)

Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę (Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagroda Ministra Edukacji, wielokrotnie otrzymał nagrody Prezydenta Miasta Radomia oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty). W 2018 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Świętego Kazimierza.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft