Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2021-01-12; 10:48:20 | Radomski
Miliony na zakup RTG dla szpitali
Siedem mobilnych aparatów RTG za blisko 2,8 mln zł trafiło do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionkach i Zwoleniu. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu unijnego o wartości 360 mln zł.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, placówki medyczne muszą być dobrze wyposażone, by szybko i skutecznie pomagać pacjentom. - Koronawirus nie odpuszcza, dlatego cały czas trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację w szpitalach. Zapotrzebowanie na nowoczesny i niezawodny sprzęt jest bardzo duże, stąd m.in. nasza decyzja o zakupie przenośnych aparatów rentgenowskich. Taka aparatura w dobie COVID-19 ogranicza przemieszczanie się pacjentów po szpitalu, tym samym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

Do mazowieckich placówek trafiło 20 aparatów RTG marki Samsung GM 85. To nowoczesne, kompaktowe i lekkie urządzenia. Ich ogromnym atutem jest niewielki - jak na tego typu sprzęt - rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych. Są też bardzo wytrzymałe pod względem zużycia energii. Pełne ładowanie trwa tylko 4 godziny i wystarcza na cały dzień pracy urządzenia. Dodatkowo aparaty gwarantują doskonałą jakość obrazu i dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta. Dlatego mogą być również stosowane w diagnostyce dzieci. Ponadto posiadają funkcję Remote View, dzięki której medycy mają bieżący dostęp do obrazu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ta opcja jest szczególnie przydatna na oddziałach SOR i w salach operacyjnych. W sumie na zakup wszystkich 20 cyfrowych aparatów RTG samorząd Mazowsza przeznaczył blisko 8 mln zł.

Szybka reakcja samorządu Mazowsza na potrzeby szpitali to większe bezpieczeństwo pacjentów, zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski. - Niestety statystki nie pozostawiają złudzeń. Osób chorych na COVID-19 jest z dnia na dzień coraz więcej, a gwarancją skutecznego leczenia jest nie tylko doświadczona i świetnie wyszkolona kadra. Ogromne znaczenie ma tu również profesjonalne zaplecze techniczne, czyli specjalistyczny sprzęt. Mamy tego świadomość, dlatego bardzo angażujemy się w realizację naszego projektu unijnego.

Nowe aparaty RTG zakupione przez samorząd Mazowsza przy wsparciu UE trafiły do 20 mazowieckich szpitali, w tym do:
* Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu,
* Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego,
* Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach,
* Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu Sp. z o.o.,
* Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku,
* Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach,
* Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu.

Projekt "Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego" jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel - informuje Marta Milewska, Rzeczniczka Prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft