Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2021-01-14; 15:15:02 | Radom
Rozwija się Szlak Pamięci Radomskich Żydów
„Brama getta w Radomiu - upamiętnienie” - to tytuł kolejnego, zrealizowanego projektu z Budżetu Obywatelskiego. Była to inicjatywa jednego z radomian, która w głosowaniu uzyskała poparcie mieszkańców. Założeniem nie była odbudowa bramy, lecz symboliczne wskazanie miejsca, gdzie się on znajdowała.

W pierwotnej wersji upamiętnienie bramy miało zostać zlokalizowane przy ulicy Wałowej, jednak po konsultacji z wnioskodawcą przedstawiono propozycję innej lokalizacji. Było to miejsce po drugim wejściu, istniejącym kiedyś na ulicy Szpitalnej. Przy ulicy Wałowej stoi już tablica SIM informująca o tamtejszej bramie getta, natomiast wejście od strony zachodniej jest znacznie mniej znane. Upamiętnienie zostało zaplanowane w granicach pasa drogowego, dlatego nadzór nad tą inwestycją zlecono Miejskiemu Zarządowi Dróg i Komunikacji.

Pomiędzy końcówką ulicy Szpitalnej a chodnikiem poprowadzonym na niewielkiej skarpie obok ulicy Limanowskiego została ułożona nowa nawierzchnia z kostki granitowej. Na środku tego terenu zamontowano podłużną płytę z napisem „Brama getta 1941-1942 Ghetto gate”. Obok niej stanęła tablica Systemu Informacji Miejskiej - kolejna na Szlaku Pamięci Radomskich Żydów. W trzech językach - polskim, angielskim i hebrajskim - opisano na niej, gdzie znajdowało się getto.


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft