Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2013-08-14; 15:28:53 | Lipski
Walewska i Grudzień w Lipsku
Przed nami mistrzowski recital! Jej głos urzeka znawców opery i miłośników muzyki na całym świecie. W najbliższą sobotę (17 sierpnia) Małgorzatę Walewską usłyszą mieszkańcy Lipska. Gwiazda wystąpi z okazji Dni Lipska i nadania honorowego obywatelstwa miasta Robertowi Grudniowi - muzykowi i niestrudzonemu propagatorowi kultury.

Tygodnik "Time" zaliczył Małgorzatę Walewską do grona 10 gwiazd, które
rozświetlą Polsce drogę w trzecie tysiąclecie. To zestawienie okazało się trafieniem w przysłowiową dziesiątkę. Małgorzata Walewska koncertuje na całym świecie na scenach najbardziej prestiżowych oper, wciąż budząc zachwyt swoim silnym, niepowtarzalnym mezzosopranem. Bilety spektakle z jej udziałem w Polsce trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Jednak Małgorzata Walewska chętnie bierze udział w letnich festiwalach
Roberta Grudnia, występując w zabytkowych kościołach w całej Polsce oraz placówkach kultury. Dla melomanów i wszystkich miłośników wielkiej kultury to jedyne okazje, aby zupełnie gratis usłyszeć największą współczesna gwiazdę polskiej opery. Teraz taką szansę daje koncert mistrzowski w Lipsku. W programie tego wieczoru są arie z oper "Rinaldo" J. F. Hadla, "Nabuco" G. Verdiego, "Didona i Eneasz" H. Purcella. Maestra wykona też pieśni Fryderyka Chopina.

Na fortepianie będzie towarzyszył Małgorzacie Walewskiej Robert Grudzień, znany muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej. Artysta znany jest z niepowtarzalnych wykonań organowych dzieł wielkich mistrzów baroku i renesansu, a także własnych kompozycji. Podczas koncertu wykonana m.in. autorski utwór "Fryderyk Chopin i Dionizy Czachowski - Każdemu marzy się wolność".

Tym razem Robert Grudzień zaprezentuje się jako pianista. Fortepian jednej z najlepszych firm został wypożyczony przez Lipskie Centrum Kultury specjalnie na ten koncert. Po recitalu odbędzie się uroczyste wręczenie honorowego obywatelstwa tego miasta Robertowi Grudniowi.
Prestiżowy tytuł to podziękowanie za 20 lat propocji Lipska, poprzez
organizację prestiżowych koncertów muzyki klasycznej i spotkań z wybitnymi aktorami scen polskich. Dzięki imprezom Roberta Grudnia w Lipsku gościli m. in.: japońska sopranistka Yoshiko Hara, Chór Solistów Moskwy "Amadeus", Lindsay Davidson, który grał na dudach szkockich,Georgij Agratina, wirtuoz fletni Pana i cymbałów koncertowych a także koncertujący organiści: Jurgita Kazakeviciute z Litwy czy Michel Colin z Francji. Jubileusz 55.lecia pracy
artystycznej obchodził tu Wiesław Ochman, wybitny śpiewak operowy, który otworzył tu wystawę swoich obrazów,powstałych w Hiszpanii.
Lipsko gościło też wybitnych aktorów, czyli Annę Seniuk, Grażynę
Barszczewską, Jerzego Zelnika, Włodzimierza Matuszaka, Krzysztofa
Kolbergera i Olgierda Łukaszewicza.

Koncert mistrzowski rozpocznie się o 20.00 w Lipskim Centrum Kultury.

fot. Mariusz Chajski

red. K.S.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft