Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2014-08-06; 10:14:14 | Lipski
Historyczna inwestycja w Lipsku doczeka się modernizacji
Gmina Lipsko otrzyma z Unii Europejskiej pieniądze na modernizację i rozbudowę miejscowej oczyszczalni ścieków. Samorząd właśnie otrzymał potwierdzenie przyznania dofinansowania z Ministerstwa Środowiska, które dzieli unijne środki.


Szacunkowa wartość inwestycji to około 15,5 miliona złotych, z czego unijna dotacja może wynieść nawet ponad 12 milionów 780 tysięcy. Ostateczna kwota dofinansowania będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie robót.

Burmistrz Lipska Jerzy Pasek podkreśla, że to największa inwestycja w historii gminy, ale ważna dla całego powiatu - Nasza oczyszczalnia, która ma ponad 40 lat, nie służy tylko mieszkańcom poprzez oczyszczanie ścieków bytowych, ale przede wszystkim lokalnemu przemysłowi, szczególnie spożywczemu. To firmy z tej branży dostarczają ogromne ilości agresywnych ścieków przemysłowych, z którymi obecny obiekt, oparty na złożu biologicznym, sobie nie radzi. Nowa oczyszczalnia, już z osadem czynnym, nie będzie mieć z tym problemu - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Jerzy Pasek. Burmistrz Lipska dodaje, że projekt jest tak przygotowany, by w przyszłości mógł obsługiwać nie tylko miasto, ale również gminę. - Z powodów, głównie ekonomicznych, budowanie na terenach wiejskich przydomowych oczyszczalni ścieków jest nieuzasadnione. Dlatego, podobnie jak w innych krajach, chcielibyśmy jak najwięcej miejscowości o zwartej zabudowie podłączyć do gminnej kanalizacji sanitarnej, a przydomowe obiekty budować tylko tam, gdzie gospodarstwa są rozproszone - dodaje burmistrz Pasek. Jego zdaniem nowa oczyszczalnia to w przyszłości poważne perspektywy na rozwój przemysłu i tworzenie nowych miejsc pracy.

Umowa o przyznaniu dofinansowania ma być podpisana w ciągu najbliższych kilku tygodni, a przetarg na wykonanie robót powinien być ogłoszony we wrześniu. - Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się wykonać część prac przygotowawczych, a jeśli pogoda będzie sprzyjać, to wykonawca może zrobić jeszcze więcej. Tempo musi być bardzo szybkie, ponieważ decyzje o podziale środków zapadły późno i na wykonanie inwestycji mamy zaledwie rok - podkreśla Jerzy Pasek.

Projekt pod nazwą "Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków oraz kolektora sanitarnego w Lipsku" będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

To najważniejsza, ale nie jedyna tego typu inwestycja w Lipsku, którą samorząd będzie realizował w najbliższym czasie korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania. Gmina otrzyma również środki na opracowanie projektu technicznego kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Babilon, Lipa Krępa i Lipa Miklas. 500 tysięcy złotych na ten cel będzie pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Dokumentacja ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

lipsko.eu
DK


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft