Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2014-08-11; 11:59:30 | Lipski
Siedem kolorów miasta... Lipska
Lipsko znowu pięknieje! Tak jak przed rokiem i dwa lata temu starają się o to uzdolnione plastycznie dzieci i młodzież, które swoimi umiejętnościami wykazują się zarówno w centrum kultury, jak i w plenerze.

Podczas pierwszych zajęć "street art", które odbyły się w wakacje 2012 roku, ich uczestnicy ubarwiali drzewa w parku i malowali murale na wybranych budynkach i schodach do miejscowego zalewu. Rok później program został rozszerzony o graffiti, a tegoroczny plan obejmuje także warsztaty fotograficzne.

Całość została podzielona na trzy bloki, z których jeden już jest realizowany, drugi rozpocznie się w przyszłym tygodniu, a pomysł na ostatni zostanie wyłoniony w konkursie.

Podczas zajęć pod hasłem "Sztuka w ruchu" młodzi ludzie oplatają włóczką drzewa, zawieszają kolorowe pompony, rysują i malują, uczą się szyć i czytają bajki oraz bawią się na zawodach sportowych i spotkaniach tanecznych. - W porównaniu z wcześniejszymi edycjami nieco modyfikujemy program, by stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla naszych podopiecznych, a efekty ich pracy przypadły do gustu mieszkańcom Lipska i innym obserwatorom - mówi jedna z autorek pomysłu Karolina Majewska z Lipskiego Centrum Kultury.

- Drugi blok to warsztaty fotograficzne "Miejsce do poznania", podczas których pod okiem instruktorów z Towarzystwa Fotograficznego uczestnicy wykonają serię zdjęć tradycyjnymi aparatami "na kliszę". - W 25-lecie wolnej Polski chcemy zestawić zdjęcia tych samych miejsc w Lipsku wykonane przed ćwierćwieczem i współcześnie. Dlatego młodzi fotografowie najpierw mają poszperać w rodzinnych archiwach, szukając dawnych fotografii, a potem odnaleźć pokazane na nich konkretne miejsca i uwiecznić ich obecny obraz - tłumaczy Karolina Majewska. Zestawy zdjęć zostaną pokazane na powarsztatowej wystawie "25 lat później ... ". Ponadto uczestnicy zajęć zapoznają się z "fotografią otworkową". To technika zwana solarigrafią, która pozwala wyjaśnić czym jest fotografia i jak powstają zdjęcia.

Do 25 rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce będzie nawiązywać także trzeci blok wakacyjnych spotkań, związany z graffiti i muralami. Ich temat zostanie wybrany w konkursie, przeznaczonym dla wszystkich chętnych, nie tylko uczestników zajęć. Najciekawszy projekt zostanie zrealizowany w mieście, a sam konkurs ma być ogłoszony w najbliższych dniach.

W tegorocznych zajęciach pod hasłem "Siedem kolorów miasta", które organizuje Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej "Winda" przy współpracy Lipskiego Centrum Kultury, uczestniczy grupa około 30 osób w wieku od 5 do 15 lat. Są wśród nich nie tylko młodzi mieszkańcy Lipska czy okolic, ale również dzieci, które w mieście spędzają wakacje, a przyjechały na przykład.... z Niemiec.

Projekt jest realizowany w ramach Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka". Jego zakończenie jest planowane na październik.

Fot.: K. Majewska

lipsko.eu
DK


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft