Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2014-08-18; 14:16:51 | Radomski
Otwarto Dom Pamięci ks. Romana Kotlarza w Trablicach
Wczoraj, 17 sierpnia, w Trablicach otwarto izbę pamięci księdza Romana Kotlarza.


Ksiądz Roman Kotlarz przez lata pełnił funkcję proboszcza parafii w Pelagowie - Trablicach. Izba pamięci została urządzona w dawnej plebani, w której mieszkał przez 15 lat. Zgromadzono tam pamiątki po kapelanie robotników, zdjęcia oraz historyczne dokumenty.

W 2012 oku wójt Sławomir Stanik podjął działania na rzecz odnowienia dawnej plebanii ks. Kotlarza i urządzenia w niej izby pamięci. Na wykonanie inwestycji udało się pozyskać dotację z unijnego programu "Odnowa i Rozwoju Wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Ksiądz Kotlarz był człowiekiem modlitwy i troski o drugiego człowieka. To miejsce, zdjęcia, pamiątki, a przede wszystkim ludzie, którzy go znali będą przemawiali w jego imieniu – powiedział podczas homilii biskup Henryk Tomasik.

W budynku zgromadzone zostało wiele przedmiotów z plebanii księdza Kotlarza. W jednym z pokojów stanęło na przykład biurko, przy którym pracował kapelan, zaś na ścianach zawisły portery papieży z domu księdza Romana.

W gablotach można obejrzeć autentyczny granat z gazem łzawiącym, jaki był używany podczas Radomskiego Czerwca 1976. Cenną pamiątką jest Krzyż Zasługi z mieczami, który został nadany księdzu Kotlarzowi przez Ryszarda Kaczorowskiego, prezydenta Polski na uchodźstwie.

Przed budynkiem Domu Pamięci została odsłonięta został tablica pamiątkowa, którą odsłaniał między innymi Eugeniusz Kotlarz, bratanek księdza Romana.

Fot.: kowala.pl

DK

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz
powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft